A navigációs eszközöknek köszönhetően a gépjárművel közlekedők évente 1,1 milliárd órányi utazással töltött időt és 3,5 milliárd liter üzemanyagot spórolnak meg világszerte, ami éves szinten 22 milliárd dollár értékű megtakarítást jelent, tudhatták meg, akik részt vettek a közelmúltban a Telenor Okostelefon Akadémia rendezvényén.
A rendezvényről a Telefonközpont sajnos lemaradt - de meg kell jegyezzem, hogy az Öt tánc című előadás az Erkelben szintén nagyon jó volt. Az Erkelt megtaláltam navigáció nélkül is, viszont az időpont egybeesés feloldására még nem találtam megfelelő applikációt.
A naptár önmagában nem elegendő :)
Az okos-akadémián ismertetett, a Google felkérésére készült felmérés szerint a helyszolgáltatások révén nem csak a lakosság, hanem a vállalatok is jelentősen csökkenthetik költségeiket: becslések szerint a globális logisztikai ipar a GPS eszközök használatával évi 10 milliárd, a mezőgazdasági szektor az új generációs öntözőrendszerekkel évente 8-22 milliárd dollárt spórol világszinten.
A Google felmérése szerint a helyszolgáltatások az életmentésben is forradalmi változásokat hozhatnak, az az ilyen jellegű szolgáltatásokat igénybe vevő mentőorvosok 18 százalékkal rövidebb idő alatt érhetnek a riasztás helyszínére, ami 7-10 százalékkal növelheti a betegek túlélési esélyét.
Az este vége felé olyan közösségi közlekedési alkalmazások mutatkoztak be, mint a nálunk is egyre népszerűbb Waze (amit épp meg akar venni a Google és a Facebook is), vagy a hazai Egérút, amelyet már 45 ezren használnak.
Frissítés: június 11-én eldőlt a kérdés, a Google veszi a meg a Waze-t, a hírek szerint mintegy 1,3 milliárd dollárért.
Ha letöltenéd - katt a képre (android)
A rendezvényről született egyik beszámoló szerint a Waze-t világszerte 45 millióan használják, 2012-ben a Waze felhasználók összesen 10 millió km-t tettek meg az alkalmazással, ebből 125 millió km-t Magyarországon. A megtett útnak az a jelentőssége, hogy a Waze úgy működik, hogy tulajdonképpen a felhasználók hozzák létre - ahogy haladnak, úgy rajzolják be az utakat ás tartják karban az adatbázist. Ezért is olyan értékes maga a cég...
Egérút - letöltéshez katt a képre (android)
A navigációs alkalmazások használatához általában szükség van a mobilinternetre. Ez egy külföldi utazás alkalmával meglehetősen drága is lehet (aktuális roaming árak az EU-ban, itt) - s azért olyan is van, hogy valakinek belföldön sem futja erre a "keretéből"... Ilyenkor - avagy bármikor - nagyon jól jöhet egy offline alkalmazás, mint a MapsWithMe, ami az előzőek után nem meglepően abban különbözik például a jól ismert Google Maps térképtől/navigációtól, hogy remekül működik offline is. (Vagyis adatforgalom, külföldön roaming) nélkül. A cikkben említett Wazéval, illetve Egérúttal ellentétben nem is közösségi, vagyis nem látjuk épp ki hol jár - de legalább azt igen, hogy mi hol vagyunk. És néha ez sem kevés.
Viszont a roaming elkerülése érdekében célszerű már itthon letölteni, aztán már csupán a GPS kell a helymeghatározáshoz. A teljes verzió - mintegy 1100 Ft-ért - navigál is. Nyaralás előtt nem rossz. (Ha kell, androidra, katt a képre.)
Ha érdekelnek a Telefonközpont írásai és nem akarsz egyről sem lemaradni, csatlakozz Facebook oldalunkhoz!
Ha elolvasnád mit írtunk egy éve a navigációs programoktól, könnyedén megteheted itt: Navigálás mobilon - Navigon, Sygic és Google Maps