Az elmúlt hetekben cseretelefonokon éltem, ugyanis a sajátom picit elhagyta magát. A cseretelefonok viszont új "élményt" adtak: találkozásokat mások leveleivel, SMS-eivel, fotóival.
Nekem viszonylag magától értetődő, hogy amikor visszaadok egy teszt-, vagy egy cseretelefont, igyekszem letakarítani róla a saját adataimat, képeimet, stb... de úgy tűnik, mások már nem annyira tartják ezt fontosnak.
Az adatok eltávolításának a legegyszerűbb módja a „gyári beállítások visszaállítása, minden adat törlése" lépés. Ezt vagy a beállítások/telefon névjegye menüpontban lehet megtenni, vagy a beállítások/védett adataim menüpontban, vagy valahol máshol, de érdemes megkeresni, ha másképp nem megy, a telefon leírásában,
Persze ez azzal jár, hogy amikor visszakapjuk a telefont, vissza kell tölteni, amit használni akarunk, újra végig kell menni a beállításokon - de ennyit azért talán megérnek a személyes adataink. (Rootolt telefonoknál ez akár egyszerűbb is lehet, viszont akkor nem érdemes a garancia érvénesítésével foglalatoskodni.)
Szóval, ha jól használjuk a google beállításait (pl. telefonszámainkat nem a készülékre, hanem a guglira mentjük), akkor a kontaktokat, maileket nagyon gyorsan vissza lehet nyerni egy ilyen "mindent törlés" után, vagyis nagy gond nincs. (Mellesleg ez készülékcserénél is igen praktikus, a számok másolgatása helyett.) A többi dokumentumot pedig - fotók, videók, letöltött tartalmak - érdemes elmenteni a Dropbox-ba, Google-, vagy SkyDrive-ra, netán más felhő alapú tárhelyre.
Ha az SMS-einket is meg akarjuk őrizni (autópálya matrica vásárlás igazolására például), több "arciváló" alkalmazást is kipróbálhatunk. Az SMS Back Up alkalmazással például időről időre be lehet menteni az SMS-eket a Gmailbe.
Az eddigiek alapján talán nem meglepő, hogy a kipróbált öt (5!) cserekészülékből négyen mások által ott hagyott képek, adatok, telefonszámok, nyitott gmail, facebook fiókok voltak. Ez persze lehetne akár szórakoztató is, de ebben a formában érdekelnek mások levelei, fényképei, s kimondottan zavar, ha a saját címlistám másokéval keveredik össze...
Éppen ezért érdemes meglépni a „gyári beállítások visszaállítása, minden adat törlése" lépést (a beállítások/telefon névjegye menüpontban, vagy a beállítások/védett adataim menüpontban, vagy valahol máshol, egy hasonló menüben), ha:
- Ha a saját telefonunkat szervizbe adjuk, de nem akarjuk valamennyi fotónkat megosztani a szerviz dolgozóval (bár biztos nem nézik meg), esetleg banki SMS-einket sem akarjuk bemutatni nekik (bár nyilván azt sem nézik meg);
- Ha cserekészüléket kapunk, használunk - a visszaadás előtt.
- Mellesleg ha szoftvert frissítenek a telefonon, mindez úgyis "elvész" majd, de arra jó a Gmail-account, hogy legalább a címlistánkat, leveleinket gyorsan vissza tudjuk majd állítani.
Közbevetett javaslat(ok) a szolgáltatóknak:
- Nem lehetne a usert figyelmeztetni a javítandó, avagy a cseretelefon leadása előtt, hogy törölje róla, ami nem publikus?
- Ha így sem tette meg, akkor végső esetben nem nyomhatna a szolgáltató szakembere egy "gyári resetet" mielőtt másnak kiadja?
- S ha még valamit kérhetnék... nem lehetne a cseretelefont legalább egy picit feltölteni kiadás előtt?
Utóirat:
amikor az "utolsó" cseretelefont visszaadtam, megkérdezték: a saját adatait eltávolította róla? Hoppá!
Megnyugtatásul: ha valamikor vettünk egy/két/három alkalmazást, azokat is bátran lehet törölni, ha kellenek, vissza lehet őket tölteni, természetesen ingyen, hiszen egyszer már kifizettük őket.