Aki már végzett a Facebook beállításaival, azt is átnézheti, hogyan változnak a Google adatvédelmi irányelvei és ez milyen változásokkal jár majd. Jó tudni, hiszen valamilyen Google szolgáltatást szinte mindenki használ, elég csak olyanokat említeni, mint a Gmail, a Picasa, a Youtube, a keresés, s persze nem utolsó sorban az Android.
Az új ÁSzF-ről (Általános Szerződési Feltételek) a cég emailben és szinte valamennyi elérhető felületén (például itt és itt is) tájékoztat, ami nem csoda, hiszen mint a cég fogalmaz: „megszabadul” mintegy hatvanféle adatvédelmi irányelvétől, és „egységesen egyszerű és ösztönző élményt” óhajt nyújtani mindenkinek.
A változások március elsejével lépnek hatályba és a Google Wallet, a Chrome böngésző és a Google Books kivételével szinte minden szolgáltatást érintenek, így a Gmail-t, a YouTube-ot, a keresést, a Picasa-t és még 56 egyéb szolgáltatást.
A HVG.hu cikke szerint a változások nyomán a Google képes lesz emlékeztetőt küldeni, ha egy felhasználója a tartózkodási helye alapján nagy eséllyel elkésik egy a naptárjában megadott találkozóról az aznapi forgalmi viszonyokat figyelembe véve - ezt kapják például a felhasználók az új adatvédelmi irányelvekkel. És azt is, hogy a Google a különböző platformokon megadott adatokat (egészség, a politikai vélemény, pénzügyek) is rendszerezi és használja. Minél pontosabb a felhasználó profilja, annál pontosabban lehet reklámokat személyre szabni – ami jelentősen növeli a Google bevételeit is.
A cikk Washington Post alapján egy kérdés/válasz szekcióban mutatja be, mire számíthatunk.
Erre:
Mikor lépnek életbe a változtatások?
2012. március 1.
Le lehet ezt tiltani?
Nem.
Mi tehetek, ha nem tetszik a rendszer?
Megszüntetheti a fiókját. A Google az összes személyes adatot köteles törölni, ha a felhasználó törli a Google fiókját, azaz a Gmail, Google + és egyéb azonosítókat.
Mi lesz az elmentett adataimmal?
A Gmail, Picasa és egyéb rendszerekben megadott adatokat le lehet menteni, ennek útját-módját a Google szolgáltatásonként részletezi.
Nincs Google-fiókom, de használom a Google keresőt. Érintett vagyok?
Nem. Az új irányelvek csak azokra vonatkoznak, akik be vannak jelentkezve a Google-fiókjukba és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatásokba, mint a Gmail, a Picasa vagy a YouTube.
Van Google-fiókom, de nem vagyok bejelentkezve
A Google csak azokat az adatokat integrálhatja, amiket a bejelentkezett felhasználóiról gyűjt. Ha valaki kijelentkezik a Gmailből vagy más böngészőből nyit meg például egy YouTube-videót, a két adathalmazt nem fésülik össze.
Androidos telefonom van. Hogyan érint ez engem?
Ahhoz, hogy bármire használja a telefonját, be kell jelentkeznie a Google-fiókjába (kivéve a böngészést és a telefonhívásokat), tehát a Google képes lekövetni jóformán mindent, amit az androidos telefonnal rendelkező felhasználói csinálnak a Google szolgáltatásait használva.
Mi a helyzet azzal, akinek iPhone / Blackberry / Windows 8 telefonja van?
Az eszközök típusáról nem szól a Google új adatvédelmi irányelve, de ha valaki a hozzáfér a telefonjáról a Google szolgáltatásaihoz, a cég képes információt gyűjteni a készülékről és használójáról.
Milyen típusú információkat lesz képes a Google begyűjteni a mobilról?
A készülék hardvermodellje, az operációs rendszer verziója, egyedi eszköz azonosítók és a mobil hálózati információk, a hívások ideje, időtartama, IP-címek, cookie-k, a hívó fizikai helye, és ezeket integrálja a Google-fiókban megadott adatokkal.