A Telefonközpont eddig nem írt a sokak szerint az internet szabadságát fenyegető, ACTA (Anti-Counterfeit Trade Agreement/Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodás) körüli vitáról, ám ma délután Németország és korábban Lettország is bejelentette, hogy egyelőre felfüggeszti az ACTA aláírását.
Az AFP hírügynökség jelentése szerint péntek délután a német külügyminiszter szóvivője közölte, hogy Németország felfüggesztette az ACTA aláírását, mondván, hogy több idő legyen a vitás kérdések tisztázására. A mai hírek szerint Lettország is fagyasztja az aláírást, ahogy ezt már korábban közölte Lengyelország, Szlovákia és Csehország is. A sok vitát kiváltó ACTA szerződést korábban valamennyi EU tagállam, valamint Ausztrális, Japán, Kanada, Új-Zélend Dél-Korea, Svájc, Szingapúr és az USA is ratifikálta, írja az AFP..
Az Index cikke szerint szombaton több magyarországi városban tüntetést tartanak az ACTA ellen, a szabad internetért.Ennyi erővel visszatérhetnénk a bakelitlemezhez - írja ugyanerről a témáról az Origo.
Az ACTA tüntetés kapcsán pénteken az MTI OS szolgáltatásán keresztül megszólalt a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) is. Közleménye szerint a HENT nem foglal állást az ACTA megállapodás január 26-án Tokióban aláírt végleges szövegének tartalma mellett vagy ellen, ez a Kormány, illetve az Országgyűlés hatásköre, viszont szeretné azon félreértéseket eloszlatni, amik az ACTÁ-val kapcsolatban napvilágot láttak.
A HENT szerint az uniós és magyar jogszabályok változtatás nélkül megfelelnek a megállapodás kötelezően betartandó rendelkezéseinek, tehát semmilyen változást nem hozna a hazai szabályozásban az ACTA hatályba lépése, sőt, nem érintené az eljáró hatóságok gyakorlatát és a fellépés szigorúságát sem. Magyarországon tehát, amennyiben a megállapodás hatályba lép, továbbra is a hatályos szerzői jogi és iparjogvédelmi szabályozás marad az irányadó. A büntetőjogi jogszabályokat sem kell szigorítani az ACTA miatt, hiszen az ACTA kizárólag a szándékos és kereskedelmi mértékű szerzői jogi jogsértésekkel illetve védjegyhamisítással szembeni fellépés esetében írja elő a büntetőjogi eszközök alkalmazhatóságát, amelyeket a magyar Büntető Törvénykönyv jelenleg is büntethetőnek minősít.