A Google Drive a népszerű Dropbox közvetlen konkurenseként jelent meg. Vérzik a szívem a Dropboxért, amit évek óta, szinte az indulásától használok. Pechük van, az óriás útjába kerültek...
A sajtóbejelentésekből úgy tűnt, hogy a Google egyszerűen lenyúlta az ötletet, aztán kicsit nagyobb ingyen tárhelyet (5 GB a 2 GB-vel szemben) és az ismertebb márkanevet kínálva próbálja kiütni vetélytársát a nyeregből.
Belenézve a Google Drive-ba, kiderült: van itt valami más is. És mivel a Google-ról van szó, mi más lenne az, mint a keresés. A Google Drive tetején ugyanis ott figyel a jól ismert kereső-doboz.
- Teljes szöveges keresés a Drive-ra feltöltött dokumentumok szövegében - Ha a kereső-dobozba beírunk egy szót, a Google végigpörgeti a Drive-on tárolt word, excel, powerpoint és pdf dokumentumainkat, és kiadja azokat, amiben a keresett kifejezés megtalálható.
- Optikai karakter felismerés (OCR) a feltöltött képeken - a Google a képként feltöltött dokumentumokat is megpróbálja elolvasni. Így a fotókon található szöveget és a szkennelt oldalakat is megkísérli értelmezni, és kereshetővé tenni. A kísérleteim szerint ennek a hatásfoka egyelőre elég változó; az ékezetes szövegeket néha megérti, néha nem - de két-három kulcsszóval próbálkozva után azért csak előbújik a keresett kép.
- Goggles, avagy a mesterséges intelligencia - az Androidos készülékek és egy ideje már az iPhone tulajdonosok is találkozhattak a Goggles nevű kísérlettel egy alkalmazás formájában, ezt építették be a Drive-ba is. A Goggles a képeket tartalom alapján próbálja felismerni és kulcsszavazni. A világ híres épületei mennek (pl. az Eiffel-tornyot szinte soha nem téveszti el, de jó esetben pesti szobrokat sem; az ismertebb logók is (persze főleg az amerikaiak) beugranak neki. Az általunk feltöltött három cicás képből is beazonosított egyet - azaz "mondta": cica. A projekt egyelőre még nagyon kezdeti fázisban van, de kísérletezni, próbálgatni már érdemes.
A Google Drive másik izgalmas szolgáltatása az időgép.
A Google Drive nemcsak a fájl utolsó verziót tárolja, hanem az előzőek is visszakereshetők az Egyebek menü Verziók kezelése parancsát választva.
Alapértelmezés szerint a Google Drive maximum 100 régebbi verziót tárol, és 30 nap után törli a korábbi változatokat. Ezen felül kézzel meg lehet jelölni azokat a verziókat, amiket a rendszer nem törölhet automatikusan, de érdemes figyelni, mert a tárolási kapacitásba ezek is beleszámítanak.
A poszt megjelenése után baráti kritika érte házunknak az ő táját, miszerint vannak más tárhelyek is. Jogos.
Éppen ezért bemutatjuk a Gizmodo "Google Drive, iCloud, Dropbox and More Compared: What’s the Best Cloud Option?" cikkének összefoglaló táblázatát.