Lássuk be, rég esett annyi szó a Parlamentben a távközlésről, mint ma. Sajnos sok újat nem tudtunk meg, túl azon, hogy az ellenzék ellenzi a távközlési adó bevezetését, a kormány viszont nem.
Legalábbis Cséfalvay Zoltán, a nemzetgazdasági tárca államtitkára biztosan nem ellenzi, hiszen mint mondta: az adó mértéke rendkívül alacsony, 2 Ft megkezdett percenként és SMS-enként. Az MMS-s nem említette, de elvileg arra vonatkozik a tervezet.
Cséfalvay megerősítette, hogy a magánszemélyek esetében az első 10 perc telefonadó-mentes lesz (havonta), a felső határ pedig 700 Ft/hó/hívószám. Az üzleti előfizetők „plafonjáról” nem szólt, a Telefonközpont korábbi értesülése szerint ez havi 2500 Ft lesz, ami éves szinten akár 30 ezer forintos többlet terhet jelenthet a cégeknek, telefonszámonként.
Az államtitkár szerint a távközlési piacot erős verseny jellemzi, utalt rá, hogy 2002 és 2011 között az egy háztartásra jutó mobiltelefonálási költség bruttó 10 ezer forintról 7600 Ft-ra csökkent.
(Zárójelben: Egy ilyen remek versengő piacon miért kell egy negyedik, állami mobilszolgáltató, tehetnénk fel a kérdést, de ez most egy mellékszál. Zárójel bezárva.)
Cséfalvay egyébként úgy vélte, a forgalom sem fog (jelentősen) visszaesni az alternatív (adómentes) távközlési megoldások miatt, legfeljebb átmeneti jelleggel. (Magyarán: az alternatív szolgáltatások használata ellenére teljesíthető lesz a tervezett bevétel.)
Halk megjegyzés, az egész világ azzal számol, hogy a Skype, WhatsApp, Viber, gmail és facebook chat, stb… szolgáltatások egyre nagyobb részt hasítanak ki a távközlési forgalomból – az okostelefonok és nagy sebességű mobilinternet hálózatok elterjedése miatt. Mindez pedig azt vetíti előre, hogy ez Magyarországon is így van, így lesz. A távközlési adó bevezetése ezt a folyamatot legfeljebb felgyorsítja, de egészen biztosan nem lassítja le.
S ha már a forgalom visszaesésénél tartunk...A hvg.hu szombati cikke szerint pénteken a minisztérium-szolgáltatók megbeszélésen az NGM képviselője elmondta, úgy számolnak, hogy az adó miatt 13 százalékos forgalomcsökkenés következhet majd be. A szolgáltatók azonban nem ennyire optimisták, egy vezetékes, illetve egy mobiltelefon szolgáltató cégnél is azt mondták a hvg.hu-nak, hogy ott 20 százalék körüli forgalom visszaeséssel számolnak.
Kicsit más:
Varga Mihály a Miniszterelnökséget vezető államtitkár egy reggeli TV interjúban a telefonadóról azt mondta: van olyan elképzelés, miszerint legyen egy összeghatár, ami fölött nem kell fizetni, és legyen elkülönítve, hogy magánszemély vagy vállalkozás fizeti-e.
Vannak ugyanis olyan ügyfelek, akik vállalaton belüli forgalmazásért nem fizetnek, s így a nulla forintos forgalom után beszedni ezt az adót indokolatlanul nagy teher lenne a szolgáltatóknak, mondta. Hozzátette, az adó várható összege nem áll távol a sajtóban megjelentektől, azaz a magánszemélyek estében 700 forint, a vállalatok esetében pedig 2.500 forint körüli lenne
Tehát: „Vannak ugyanis olyan ügyfelek, akik vállalaton belüli forgalmazásért nem fizetnek, s így a nulla forintos forgalom után beszedni ezt az adót indokolatlanul nagy teher lenne a szolgáltatóknak.” És tény, vannak olyan csomagok, amelyekben családokon belül sem kell fizetni, sőt vannak olyan hálózatok, amelyeken belül szintén ingyenesek a hívások. Akkor itt is indokolatlanul nagy a teher?