A londoni olimpia elején feltett kérdésünkre – Hol, hogyan, milyen eszközön nézitek? – minden eddiginél több válasz érkezett (köszönjük!), s nem meglepő módon a televízió végzett az élen. megelőzte az online médiát, a Facebookot és minden más felületet, ami lássuk be nem meglepő.
Mivel a kérdést elsődlegesen a Facebookon tettük fel, nem meglepő a közösségi portál jó szereplése, hiszen csak olyanok válaszoltak, akik jelen is vannak ezen a felületen. Ami talán meglepő, az olimpia idején mindenképpen nagyon erős rádió háttérbe szorulása – bár a nyomtatott sajtót azért is így messze megelőzte - mellett talán az, hogy a mobiltelefonos alkalmazásokat és az online streaminget milyen kevesen jelölték (jelöltük) meg. Pedig ezek voltak az Olimpia távközlési újdonságai.
Pedig az egészen biztos,hogy a tévés közvetítések szüneteiben az olimpia mobilos alkalmazásai akkora reklámot kaptak, amekkorát Magyarországon még egyetlen andoid, IOS, vagy WP7 alkalmazás sem.
Mellesleg az is látható, a Telefonközpont olvasói, válaszolói körében a Twitter nem örvend túlzott népszerűségnek.
Négy éve még alig volt valakinek okostelefonja, 8 éve pedig a mai értelemben senkinek. 2000-ben – hol van az már? – egy barátom résztvevőként volt jelen Sidneyben. Amikor az utolsó napon majdnem teljesen egy időben játszotta a döntőt a férfi vízilabda válogatott (a Kemény-legények első diadala volt) és a női kézilabda válogatott (amikor 7 gólos vezetésről vesztettünk Dánia ellen) SMS-ben kommunikáltunk. Ő kint volt az egyik helyszínen, én itthon néztem a mindkét meccset, s küldtem a híreket, mi történik a másikon.
Akkor az SMS volt a hűha, de a prímet természetesen a tévé, a rádió és a nyomatott sajtó vitte, ahogy már előtte is, évtizedek óta. Mára a "nagy" triumvirátusba belépett az internet és a különféle közösségi portálok révén mi, a nézők is vélemény formálóvá léptünk elő. Vagy nem, de néha úgy érezhettük, mintha.
Az okostelefonok már egyre inkább hétköznapi eszközökké válnak és jó esetben a szélessávú internet is elérhető szinte bárhol – teljesen logikus az egyébként jó minőségű online közvetítések nyomon követése laptopon, tableten, vagy akár telefonon. Ez pedig remek alternatívája a tévézésnek, de mindenképpen jó kiegészítője. És ha már így van, akkor sem meglepő, hogy igyekszünk a véleményünket megosztani, minél gyorsabban.
Megosztjuk mit nézünk, kinek drukkolunk, mit gondolunk az épp futó eseményekről, vagy épp a riporterről. Örülünk, bosszankodunk, gratulálunk – néha vitatkozunk, s jó magyar szokás szerint belemagyarázunk ezt, azt a sikerekbe, kudarcokba. A magyar sportolók sikerei után 100 ezres nagyságrendben pörögtek a lájkok, volt, amikor a „falon” nem volt más, mint hogy ki mindenki gratulál a kajakos lányoknak, Gyurtának, Berkinek, Risztov Évának, vagy éppen ki hogyan minősíti Fazekas Nándit egy nagy védés után az „isten-király” skálán.
A záróünnepség alatt is pörögtek a kommentek, valószínűleg éjszakai csúcsra járt a Facebook, de az azért így is döbbenetes volt, hogy amikor éjfél után a Queen fellépését követően a zenekar megosztott egy képet, kb 10 perc alatt 100 ezer feletti lájk „képződött” rajta.
Miközben elvileg a világ a tévét nézte és nagyjából a Who fellépésén ámult.
Az Olimpia előtt már azt mondták a bölcsek, ez lesz az első közösségi Olimpia és igazuk lett. Bár az elsődleges hírforrás – vagy inkább vizuális élményközpont – a tévé maradt, a közösségi felületek nagyon nagy szerepet kaptak. Sok esetben a netnek és több hírforrásnak köszönhetően a „nagykép” itt sokkal előbb összeállt, mint a televíziós közvetítésben – és ez nem csupán az MTV hibája, hanem a net nagyszerűsége miatt is volt így. A london2012.com oldal úgy ontotta az információkat, mintha a helyszínen néztük volna az eseményeket, a nyomatott, vagy online sajtó pedig egyéb érdekességekkel, összehasonlításokkal szolgált.
A sok, sok siker mellett felmerült az is, hogyan nézzük majd a következő Olimpiát? Mindenki 3d-ben? Mindenki online? Vagy mindenki mobilon? A következő négy év alatt vajon teljesen összeolvad már a tv és az internet? Egy nagyképernyőnk lesz (és egy kisebb mobil)?
Így, vagy úgy, a legjobb talán a Copacabanan lenne….
Aki egyetért, nyugodtan használja a lájk és/vagy megosztás gombokat! Akinek más, vagy ellenvéleménye van: írja meg!