Hogy a Gmail ingyenes 10GB-os tárhelye könnyen, vagy nehezen telik meg – az felhasználói szokások kérdése, de tény, hogy előfordulhat. Ilyenkor praktikus ha néhány egyszerű lépéssel lehet törölni pár "túlméretes", s már nem kellő levelet – különösen most, amikor már akár 10GB-os óriásokat is küldözgethetünk. Az sem árt, ha tudjuk a leveleinket méretre, időpontra szűrni – például meg tudjuk nézni, milyen leveleket kaptunk tavaly a szülinapunkra, vagy aktuálisabban, ki, mit írt x évvel ezelőtt Mikuláskor.
Szűrés:
Nem ördöngösség, csak be kell írni a kívánt szűrő kifejezést (és szünet nélkül utána egy :-ot, valamint a keresett paramétert) a Gmail felső keresősorába és jöhet a mehet.
Keresés méret alapján:
- size:
- keressünk arra, melyik mailek nagyobbak, mint egy bizonyos érték, byte-okban. Példa:
- size:512000, 500 kilobyte-nál nagyobbakat keressük (byte-ban kifejezve)
- keressünk arra, melyik mailek nagyobbak, mint egy bizonyos érték, byte-okban. Példa:
- larger:, smaller:
-
- ezekkel a szűrőkkel szintén nagyobb (vagy kisebb) leveleket kereshetünk. Itt nem kell byte-okat számolgatni, használhatóak a K, M betűk a KB, MB helyett is. Példák:
- smaller:1M (1MB-nál kisebb levelek),
- larger:500K (500kB-nál nagyobb levelek).
- de hasznáható mindez a larger_than: és a smaller_than: formában is.parancsokat is.
- ezekkel a szűrőkkel szintén nagyobb (vagy kisebb) leveleket kereshetünk. Itt nem kell byte-okat számolgatni, használhatóak a K, M betűk a KB, MB helyett is. Példák:
-
Időpont alapján:
- older_than és newer_than szűrők segítenek az új vagy a régi levelek listázásában. Példák:
- older_than:2y – két évvel ezelőtti levelek keresése (y=year)
- older-than:5m (öt hónapnál régebbiek kereséses m=month)
- newer_than:5m (öt hónaposnál újabb)
- newer_than:3d (három napnál nem régebbiek)
(Érdekes, nálam a "csak" older:2m nem működött, míg az older_than:2m, valamint a newer:2m és a newer_than:2m is igen.)
A kereső a magyar kifejezéseket (egyelőre?) nem érti, azaz a kisebb, nagyobb, régebbi, újabb formák nem működnek, viszont igény szerint egyszerre több paraméter is megadható:
- larger:5M older_than:2y (nagyobb 5MB-nál és több mint 2 éves)
- larger_than:2M older_than:1y (milyen 2MB-nál nagyobb leveleket őrzök több mint 1 éve?)
A BESocial cikke alapján.
Giga(bájtos) levelek a rendszerben
Néhány hete a Gmail lehetővé tette az eddigi 25MB-os helyett az akár 10 akár 10GB-os levelek postázását is (ráadásul bélyeg és sárga csekk nélkül). Vagyis ingyen.
Egy határig - mivel aDrive egyébként alapból 5GB-os, azaz csínján a 10GB-s levelekkel!
A nagyobb levelek küldözgetésénél a Gmail a Drive (felhőalapú) tároló szolgáltatást veszi igénybe – ezzel pedig mindenki rendelkezik, aki használja a Gmail-t, hiszen akinek van Gmail-je, annak van Google Drive tárhelye is.
Ha 5GB-nél nagyobb tárhelyet akarunk, azért már fizetni kell.
... de egyelőre érjük be az ingyenes megoldással.
A nagy levelek, csatolmányok küldésénél egy teendőnk van, a megszokott "gémkapocs" ikon helyett a szomszédos izére (vagyis a Drive ikonjára) kell kattintani. Ez a "Insert files using Drive", vagyis a "Fájl beillesztése a Drive használatával" gomb.
Ha nem lenne ilyen gomb a "képernyőnkön (ahogy nálam sem volt egy eddig), akkor váltanunk kell a Gmail "új levelezési módjára".
Ez egy gombnyomás, majd egy kis „tanfolyam” következik a használatról. Ez sem bonyolult, de tény, nem minden látszik elsőre és/vagy nekem sem minden esett egyből a kezemre.
Ilyen változás, hogy a leveleink csatolmányokkal való kibővítésekor a "plusz jel" kiemelten fontos szerepet kap. Ha rákattintunk, előjönnek az "extrák", a dive, a fényképek, linkek, meghívók beszúrása. (A piszkozatok elvetése, illetve a törlés viszont lekerült a sarokba - ha pedig rájövünk, hogy nem csupán "válaszolni", hanem "mindenkinek válaszolni" akarunk, akkor azt fent, a válasz/válasz típus módosításával lehet.)
S akkor vissza a Drive-os csatoláshoz. A "plusz jel mögött" katt és feltöltés/fájlok csatolása a számítógépről.
S már mehetnek is a nagyobbacska levelek.
(A felhő alapú tárhelyekről – Drive, Dropbox,SkyDrive – ajánlott olvasmány a HVG egy tavaszi cikke.)
A bejegyzésen a lexikon "címke" arra utal,, hogy (reményeink szerint) hasznos információt tartalmaz a bejegyzés. A blog címkéi között a lexikonra kattintva ezeket szükség esetén bármikor meg lehet nézni.
Amennyiben ez a bejegyzés tetszett, vagy valóban hasznosnak találtatott, nem szégyen a megosztás!
A blog szerzőinek lájkokkal és/vagy megosztásokkal való táplálása a kezelőorvosom és gyógyszerészem szerint is javallott!