Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az Európai Bizottság a telefonhívásokra és az elküldött SMS-ekre kivetett percenként és darabonként 2 Ft-os adó miatt.
Magyarország nem kívánja módosítani a távközlési adóról szóló törvényt. A kormány álláspontja szerint a Bizottság által vitatott intézkedés teljes mértékben megfelel a közösségi jognak, idézi a HVG online, Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtök délután kiadott közleményét.
A bizottság értékelése szerint a telefonadó uniós jogot sért, mivel az állam az adóból származó bevételeket nem a távközlési szektorra, a távközlési infrastruktúra fejlesztésére fordítja, hanem a költségvetés bevételeit növeli ezzel. Az uniós előírások szerint a telekom szektorra csak akkor lehetne különadót kivetni, ha az abból származó bevételek az állam a telekommunikációs szektor fejlesztésére fordítaná.
A telefonadóval kapcsolatban tehát a kifogások ugyanazok lehetnek, mint a 2010 őszén bevezetett és 2013 január elsejével megszűnt távközlési adóval voltak. Bizottsági források arra is emlékeztettek, amennyiben a bíróság az uniós joggal ellentétesnek ítéli a magyar intézkedést, a döntés nyomán a szolgáltatók a magyar bíróságon fordulhatnak kártérítésért, visszatérítésért. Ez lapinformációk szerint nagyjából 120-140 milliárd forint lehet.
A 2 Ft-os telefonadó, 2012. július 1-jével került bevezetésre és a költségvetés 2012-re 25-30 milliárd forint, 2013-ra 44 milliárd forintos bevételt vár ettől az adótól.
Az adó a távközlési szolgáltatókat terheli, vezetékes és mobil hangforgalmuk valamint mobil SMS/MMS forgalmuk alapján. Az adó mértéke vezetékes és mobil hangszolgáltatás esetében 2 forint percenként valamint 2 forint SMS-enként és MMS-enként. A szolgáltatókat terhelő adó összege az idei évben havonta magánszemélyek után legfeljebb 700 Ft, cégek után pedig legfeljebb 2500 Ft lehet.
A szolgáltatók jelentős része az adó bejelentését követően nem sokkal bejelentette, a 2 Ft-os adót, vagy annak egy részét áthárítják ügyfeleikre.
A hírközlési törvény őszi módosítása szerint ezt az elemet szolgáltatók nem terhelhetik át a fogyasztókra - vagyis a törvény módosítása után erre hivatkozva már nem lehet megemelni az árakat.
A telefonadónak az árszintre gyakorolt hatásáról szólt délelőtti cikkünk, melyben azt elemeztük, a telefonadó milyen mértékben járult hozzá a távközlési árak 2012-es emelkedéséhez.