Az egy előfizetőre jutó havi átlagos mobilinternetes adatforgalom Magyarországon 2010 óta alig változik - ugyanakkor bármilyen furcsa is, ez az átlag nem alacsony, sőt... A hatóság azonban drasztikus növekedést vár. De miért is?
Hazai piaci adatok
Az NMHH rendszeres havi adatközlése szerint 2012 december végére a mobilinternet előfizetések száma 3,179 millióra, a szolgáltatást aktívan használók száma pedig 2,4 millióra emelkedett, vagyis egy év alatt az előfizetések száma 1,024 millióval, a mobilinternetet valóban használók száma pedig 700 ezerrel nőtt.
Az egy ügyfélre jutó mobilinternetes adatforgalom növekedésének a hajtóereje az okostelefonok elterjedése mellett a tablatek, avagy táblagépek gyors térnyerése lehet. Főként ha mobilneten használjuk őket....
A növekedés a teljes ügyfélszám alapján 47,5 százalékos, az aktív ügyfélszám alapján pedig 41,5 százalékos volt. Az adatforgalom egy év alatt 1,856 millió GByte-ról 2,587 millió GByte-ra nőtt, ami viszont "csak" 39,4%-os növekedés – vagyis hiába használjuk többen a mobilnetet, az egy felhasználóra jutó átlagos adatforgalom nem nőtt, hanem enyhén csökkent.
Egészen pontosan átlagosan 1,09-ről 1,08 GByte/hónapra.(barna vonal)
A csökkenés nem drasztikus, s talán nem is meglepő, ha úgy kalkulálunk, hogy nyilván a "törzshasználók" kezdték el előbb igénybe venni a mobilnetet, majd a később jövők közül sokan csak épp elkezdtek ismerkedni ezzel a netezési formával (netán magával a nettel is). Emellett az sem ritka, hogy sokan azért vettek okostelefont mert az "szép", tetszetős, új, vagy más épp nem volt. Ők aligha neteznek sokat, különösen a kezdetekben, még akkor sem, ha egyébként előfizettek egy adatban szegény csomagra.
A tabletek térnyerése tényleg indokolhatná a növekedést, de ha a legtöbb eladott tablet wifin működik, 3G-s kapcsolatra képtelen - akkor aligha.
Egy 2012 elején publikált Cisco tanulmány úgy számol, hogy egy átlagos mobilinternet felhasználó forgalma átlagosan havi 5%-kal nő.
A hatósági adatokból azonban az is jól látszik, hogy három szolgáltatónál egészen eltérő az egy előfizetőre jutó átlagos adatforgalom. A Telenor ügyfelek átlaga messze meghaladja a másik két szolgáltatónál mért szintet, ami nyilván az akár a DSL, vagy kábelnetes csomagok árával is összemérhető, laptopos, pc-s használatra is alkalmas Hipernet csomagok sikerének tudható be.
Az persze nyitott kérdés, hogy a T-Mobile és a Vodafone akarja-e, hogy ügyfelei nagyobb forgalmat bonyolítsanak…
De előbb a piaci részek alakulása:
Az elmúlt 2 évben a T-Mobile jól láthatóan megőrizte vezető szerepét, míg a Telenor és a Vodafone közötti verseny a pici rész alapján egyelőre a Telenor "győzelmét" hozta. Nagyon más a kép, ha azt nézzük, hogy alakult az egy aktív mobilnet előfizetőre jutó forgalom:
A Telenor az egy előfizetőre jutó adatforgalom alapján ellépett a vetélytársaitól
E kissé terjedelmes bevezetés után csapjunk bele és térjünk vissza a kérdéshez, hogy az átlagos adatforgalom akkor alacsony, vagy nem?
Nemzetközi adatok
Ezekből friss alig érhető el, de ami van...
1. Az NMHH a frekvenciák jövőjéről tartott nyilvános meghallgatáson (és annak előkészítő anyagában) azt közölte szó szerint: „A Digital Agenda for Europe például 100%-os növekedési arányt jelzett a 2012 évi összeurópai mobil adatforgalomra vonatkozólag.”
Akkor tehát a "mi" 40% körüli bővülésünk kevés és maradunk lefelé, mint a borravaló.
Vagy mégsem, illetve máshogy?
2. A szűkös források között fellelt egy darabocska az ABI Research adataira hivatkozva konkrétan úgy fogalmaz, hogy (miközben "a mobiloknak van gondjuk bőven") 2012.ben a Nyugat-európai mobilok adatforgalma 39%-kal nőtt.
Mobile operators in Western Europe are losing out despite a 39% rise in mobile data traffic year-on-year in 2012. "ABI Research"
Érdekes egybeesés, emlékszünk ugye, Magyarországon a növekedés 2012-ben 39,4%-os volt.
Az átlag pedig 1,08GB.
3. Egy Cisco "idézet", ábra formájában:
Adatforgalom MB-ban, havonta - korlátlan csomagban. Itt sem hemzsegnek az 1GB feletti havi értékek.
A Digital Agenda idézettel kapcsolatban pedig talán nem árt megjegyezni, hogy a 100%-os növekedésről szóló mondat egy előzetes növekedési becslés, ennél is pontosabban, egy EU-s terv, vagy elvárás. Ettől messze vagyunk az kétségtelen, de ezt, tény-adatként kezelni, finoman szólva túlzás.
- Egy őszi elemzés szerint az Egyesült Államokban 2012 harmadik negyedévében az okostelefon tulajdonosok átlagos havi adatforgalma közel 900MB volt – ami ugye még mindig alacsonyabb a magyar átlagnál.
Tény, a magyar átlag nem csupán mobiltelefonos adatokból áll össze, hiszen benne van a tabletet használók és a mobilnettel a vezetékes internetet kiváltva PC-n, vagy laptopon netezők forgalma is. Vagyis amerikai viszonylatban most körtét hasonlítunk össze almával, de más adat alig van, hazai pedig nincs.
4. De vajon mit ír a hatósági munka „mintagyerekének” számító brit Ofcom (a brit szabályozó hatóság) az elmúlt év végén publikált „The Communications Market 2012” összegzésben?
- Az okostelefont használó angolok/britek havi átlagos adatforgalma - az elmaradottnak nehezen nevezhető királyságban - 2012 januárjában 154MB volt, miután 18 hónap alatt megduplázódott.
Nálunk az akkor is 1 GB felett volt. Igaz, a brit adat 2012 januári, s azóta akár meg is ugorhatott. Bár...
- Az Ofcom adatai szerint 2012 januárjában a brit okostelefon használók egy tizedének volt a havi adatforgalma 500MB feletti, míg 27%-uk adatforgalma 250MB alatti volt.
- Szintén az Ofcom publikációja szerint az USA-ban az „alkalmazás barát” Android és iPhone használók átlagos havi adatforgalma havi 500MB, Németországban pedig csak 200MB.
- Az Ofcom külön beszél a tablet használókról, kiemelve, hogy Németországban a tabletekhez a szolgáltatók jobbára 1GB-os adatcsomagokat ajánlanak, míg a „high-end” ajánlatokban 10GB-os keret szerepel.
- Az Ofcom által idézett becslések szerint 2016-ra általánosan 800MB fölé emelkedik az okostelefonos adatforgalom, a tabletek adatforgalma pedig addigra havi 3,5GB körül lesz (ami egyébként havi 9-13 óra videó steamingnek felel meg).
5. A főleg a német piaccal foglalkozó Solon Whitepaper 2012 elején jelent meg. Itt az elemzők a következő képből indulnak ki:
Vagyis úgy számoltak egy éve, hogy "ennyi millió" mobileszköz csatlakozik a netre a 2009-2016 közötti időszakban Németországban.
Az elemzők szerint Németországban 2011 végén bő 2 millió tablet lehetett, s ebből 0,6 millió millió csatlakozott 3G-n a netre. A várakozás szerint 2016-ra az eladott táblagépek száma 7,2 millióra nő és az eladott gépek 70%-a lesz 3G/4G-képes - jelentős részben a mobilszolgáltatók készülék ártámogatásának és tablet/mobilnet csomag konstrukcióknak.
Magyarországon 2012-ben több mint 65 ezer táblagép talált gazdára a teljes hazai állomány pedig átlépte a 150 ezer darabot – írta az eNET-Telekom, “Jelentés az internetgazdaságról” kutatása.
Az eNET legfrissebb kutatása szerint a felhasználók a táblagépeket elsősorban otthon használják.
A magyar felhasználók 55 százalékban otthon, 4 százalékban utazás, tömegközlekedés közben és csak 5 százalékban használják a munkahelyen.
A táblagépek használata hétköznapokon a kora reggeli órákban felszökik, megelőzi az okostelefont és a számítógépeket is – ez a reggeli, otthoni hírfogyasztás periódusa. A nappali órák nagy részében az emberek számítógép-használatot részesítik előnyben, majd az esti, éjszakai órákban újra a tablet kerül előtérbe. Este 9 és éjfél között a felhasználók 62 százaléka használja készülékét.
A GFK napokban megjelent adatai szerint 2012 első 10 hónapjában Magyarországon négyszer annyi tablet kelt el, mint egy évvel korábban. A legtöbb eladott táblagép az olcsóbb, 7 colos képernyővel szerelt és 20-40 ezer forint közötti árúak közül került ki. Egy gyors ellenőrzés az egyik ár/eszköz kereső oldalon. Az eredmény: az oldalon 49 darab (49 féle) (nagyvonalúan feljebb tolva a határt) 50 ezer forintnál olcsóbb 7 colos tablet volt. Ezek közül mindössze 9 volt alkalmas 3G-n keresztül a mobilinternetezésre, a többi csak WiFin tudott a netre kapcsolódni.
A Solon elemzői úgy számolnak, hogy az átlagos mobil "adathasználat" a 2010-es 0,2 GB (200MB)/felhasználó szintről 2016-ra felhasználónként havi 2,3GB-ra nő.
A növekedés így nézhet ki:
A várakozás tehát az (volt), hogy Németországban 2012-ben az egy elfizetőre jutó havi adatforgalom 600MB körüli szintre emelkedik (egy ügyfelenként 50%-os növekedés), miközben a teljes mobil adatforgalom a 2011-es 138 PB-ról (peta byte) 261-re nő (mármint a előzetes várakozás szerint). Ez 89%-os növekedés, ami tényleg több, mint a nálunk kimutatható, 39,4%-os - de egyben nagyobb az egy főre jutó forgalom növekedésénél is.
A 2012-re várt növekedés tehát Németországban gyorsabb "volt" a magyar tényadatnál - de a fejenkénti 600MB/hónap (a tabletek, laptopok által elfogyasztott bájtokkal együtt) viszont egyelőre jócskán elmarad a mi adatunktól (1,08GB/hónap)
Amennyiben Németországban úgy mennek/mentek a dolgok, ahogy azt az elemzők felvázolták, akkor az egy főre jutó adatforgalom még 2013-ban is a 2012-es magyar átlag alatt maradhat - már amennyiben nálunk nem lesz nagyobb mértékű visszaesés, vagy ott a vártnál nagyobb növekedés.
Ez eddig azt mutatja, hogy a havi átlagos adatforgalom alapján mintha nem lennénk lemaradva Németországtól, vagy Angliától legalábbis. .
Mivel magam is erősen kételkedtem a "prekoncepcióm" helyességében, tovább kerestem...
6. A következő forrás a Cisco. Az ő 2011-es, Nyugat-Európára vonatkozó adataik így néztek ki:
- 2011-ben az adatforgalom 123%-kal nőtt 2010-hez képest
- Az átlagos - egy előfizetés által generált forgalom - 154%-kal 325 MB/hónapra nőtt.
- az átlagos mobilelefonos adatforgalom 2011-ben 93MB-ról 246MB-ra nőtt
- az átlagos tabletes adatforgalom 467MB-ról 771MB-ra nőtt, a laptopos forgalom pedig 2,5GB-ról 3,8GB-ra.
Ezek az adatok a magyarországinál sokkal gyorsabb növekedést mutatnak - de újfent lényegesen alacsonyabb átlagos adatforgalom mellett.
Ugyanez Közép-Kelet-Európára (Oroszország nélkül):
- 2011-ben az adatforgalom 110%-kal nőtt 2010-hez képest
- az átlagos mobil előfizetésre jutó adatforgalom 2011-ben havi 37 MB-ról 71 MB-ra nőtt, az okostelefonok forgalma pedig havi 81MB-ra emelkedett.
- az átlagos tabletes adatforgalom 157 MB-ról 258 MB-ra nőtt, a laptopos forgalom pedig havi 765 MB-ról 1,1 GB-ra.
Vagyis a Cisco várakozásai szerint térségünkben a mobil adatforgalom 2011-es havi 71MB-ról (!!) 2016-ra 1,3GB-ra nő majd. Ugyanekkor Nyugat-Európában a Cisco szerint az átlagos havi adatforgalom 3,8GB lesz.
Az 1,3GB-os havi átlag elérése nem tűnik megoldhatatlannak 2016-ra, de ha így lesz, akkor tényleg nagyon lemaradhatunk Európa másik fele mögött.
A Cisco adatait (és várakozásait) beépítve a hazai adatforgalmi adatokba, az alábbi, eléggé érdekes grafikont kapjuk:
2010/2012-ben mindenhol nőtt az átlagos forgalom, nálunk inkább csökkent - de jóval magasabb értéken. A Cisco a 2012-es évre külön adatokat nem közölt, ugyanakkor az jól látszik, lassan nálunk is el kell indulnia a növekedésnek, ha 2016-ra valahová a nyugat-európai átlag közelébe szeretnénk eljutni.
A végső tanulság levonása előtt még két megerősítő kitérő.
7. Az Ericsson ábrája, amely az átlagos heti adatforgalmat mutatja be egy 2011 novemberében publikált tanulmányban:
A sárga és lila oszlopok különféle okostelefon típusokat jeleznek, a legmagasabb oszlopok minden esetben a legfrissebb (adott esetben) 2010-es, vagy újabb Androidos csúcsmodelleket illetve az új iPhone-okat jelzik.
Az Ericsson adatai szerint az átlagos európai adatforgalom 2011-ben hetente valahol 20-60MB között mozgott (per fő), ami 80-240MB/hónapnak felel meg.
8. Még egy tábla - újra Ericsson, de már 2012 nyaráról:
A zölddel "kiemelt" sor szerint az átlagos havi mobilinternetes forgalom mobiltelefonnal 2011-ben globálisan 250MB volt, HT (azaz High Traffic) esetben pedig 450MB.
És hogy térjünk vissza a nap kérdéséhez: alacsony a magyar mobilnetes forgalom? És ha igen, mihez képest? Le vagyunk maradva?
Úgy tűnik nem. A forgalom nem alacsony, sőt ... a növekedési ütem viszont igen.
Vagyis annyiban mindenképpen jogos a növekedési ütem kritikája, hogy ha nem indul el a magyar "görbe" felfelé, akkor tényleg le fogunk maradni.