A Samsung Galaxy S III után, mondhatni lendületből kipróbáltuk a másik csúcsmodellt, a HTC One X személyében. Újabb nagyágyú, némileg más filozófiával és más felépítéssel. Egy biztos, tényleg benne a van az X, így már jó előre le kell szögezni, igen nehéz választani a két telefon között.
Sokak szerint a HTC picit férfiasabb modell, ha ennyire azért nem is kemény:
A ONE X és az SG III méretei egyaránt tisztelet parancsolóak...., a megjelenés némileg eltér, a tudás (a gépé mindenképp) meglehetősen hasonló. A többi ízlés kérdése.
(A képen keresztben a Samsung Galaxy S, "mögötte" a roppant mód koncentráló szerző.)
De lássuk mit is tud a fehér szappantartóban érkező HTC ONE X.
Röviden: mindent.
Kicsit bővebben: néhány olyan plusszos dolgot nem, amit az SGIII igen – de azok a Samsungnál is inkább csak vevőcsalogató érdekességek, bár lehet, hogy van aki használja a telefonnal csevegés funkciót, ami kétségtelenül igen innovatív, bár talán egyelőre talán nem nélkülözhetetlen.
A szappantartóban itt is egy összetett töltő van (mindkét végén USB, plusz egy hálózati végződés), egy fülhallgató és egy praktikusan semmire nem való használati útmutató. (Meg persze a telefon.)
Mellesleg ha ez nincs kéznél, egy gombostű, vagy egy gemkapocs is megteszi, bár picit furcsa egy ilyen eszközt így piszkálni.
A SIM-kártyát (micro itt is, azaz a hagyományos régebbi SIM-kártyát kisebbre kell cserélni) működés közben is be lehet tenni, ki sem kapcsolni a készüléket, ami egyébként egy, szétszedhetetlen házban lakik. Ebből következően nagyon stabil, nagyon szépen szól a beépített hangszóróval is, viszont nem lehet bővíteni az egyébként gigantikus 32GB-os beépített memóriát és nyilván aksit sem lehet benne cserélni. Persze akinek a 32GB nem elég, ott van még a Dropbox és számos egyéb felhő alapú tárhely.
Ismerkedés
A Samsunggal ellentétben a kikapcsoló gomb a ház tetejére került , a hangerő a jobboldalra, a töltő csatlakozó pedig balra, de ezek részletkérdések, legfeljebb elsőre kicsit furcsák, talán kényelmetlenek, de ez nyilván így van, fordítva is. A képernyőzárat is másképp kell feloldani, de valamiben tényleg különböznie kell két telefonnak, két gyártói modellnek egymástól, még akkor is ha android és Ice Cream Sandwich dobog is bennük.
A képernyő 4,7 inches (Galaxy SIII 4,8), a felbontás azonos és átlagos „szemmel történő nézéssel” a kép minősége is. Magyarul mindkét telefon képe nagyon meggyőző, szép, éles "színgazdag"...persze lehet, hogy szofisztikált mérési módszerekkel különbségeket is fel lehet fedezni közöttük. Nálam annyi különbség volt, hogy a HTC képernyője talán előbb maszatolódott össze ujj és füllenyomatokkal, és talán egy árnyalatnyival kevésbé volt jól látható napsütésben.
A Mobilaréna tesztje szerint: ... a 4,7 hüvelykes képátlójú érintőkijelző... a 1280 x 720 képpontos felbontással... igen éles képet kapunk, a 312 ppi pixelsűrűségű panelen recés éleket és pixeleket hiába keres az ember. A fényerő kellően nagy ... a színek élénksége megfelelő, az AMOLED-re jellemző túlszatúráltságnak nyoma sincs. Cserébe a fekete nem tökéletes...további különbség az említett technológiával szemben, hogy az ott használt pentile mátrix helyett a One X Super LCD 2 megjelenítője mezei RGB-mátrixszal rendelkezik, így az alpixelek száma sem szenved csorbát. A betekintési szög óriási, a kép bárhonnan nézve tökéletes, a színek nem invertálódnak, a fényerő sem csökken szignifikánsan. Az érintéseket természetesen kapacitív módon érzékeli, ... a strapabírásról pedig az úgynevezettGorilla Glass 3D technológia gondoskodik. A Super LCD 2 a Super AMOLED Plus mellé ült a képzeletbeli trónon....
Mások szerint ugyanakkor a HTC képernyője karc-állóbb, de sem a kulcs-csomó, sem a százas-szög tesztet nem próbáltam ki, viszont egy hét alatt a fül-, arc- és ujjlenyomatokat leszámítva semmilyen nyom sem keletkezett a készüléken. (Ahogy egy héttel korábban az SGIII-on sem.)
Beizzítva a telefont, a HTC nyitóoldal fogadja a felhasználót. Innen kezdve minden igény szerint alakítható, változtatható, testre szabható.
A képernyőzárat az alsó "karika" felhúzásával lehet feloldani, vagy valamelyik alkalmazás ikont behúzva a karikába, egyből azt elindítani - és ettől a pillanattól kezdve minden akció félelmetes sebességgel történik. .
Működés közben
Megint azt kell mondani, szélvész gyors, ahogy az SGIII is, különösen a megszokott SGI-hez viszonyítva.
Minden egyből működik, váltva a párhuzamosan futó alkalmazások között nincs gondolkodási idő - videózás közben egy gyors pillantás a Facebookra, a hírekre, vissza a videóhoz -, nincs töprengés, nincs hezitálás.
Érdekes módon fennakadást egy alkalmazással azért mégis sikerült előidéznem, ez pedig az SGIII-on is kipróbált Speed Moto volt, ahol egy motorral lehet száguldozni (a telefont és ezzel a mocit jobbra, balra döntve) az autók, kamionok között. Most vagy a HTC One X nem szereti a motorozást, vagy a játékban van egy kis bug.
Ezen a kis problémán túllépve (ezt tette a telefon, csak újra be kellett lépni a játékba) nekem a legjobban talán a fotós, videós rész tetszett a HTC ONE X-en - illetve az volt a legizgalmasabb, még a Galaxy teszt után. A felbontás, a videózás alapvetően nem különbözik az SG III-tól, itt is van, automata képválasztás (azaz nyomom az exponálást, a telefon fényképez és kiválasztja a közel azonos képek közül a legjobbat), de valahogy a képek jobbak lettek. Van például a HDR nevű "beállítás", amikor egy exponálással, három különböző beállítású kép készül, majd ezeket egyesítve születik meg az eredmény. Amatőr "fényképészeknek" ez nagyon nagy segítség. Emellett a telefonnal még nekem is sikerült körülbelül vállalható minőségű makró képet készíteni - ez pedig nagy szó.
"Kis virág, mondta Magdolna..."
A HTC One X mindennel fel van szerelve, amire ma szükség lehet egy mobiltelefonban (lista lejjebb), mozgás érzékelés, NFC, pillanatkép videóból, stb, stb, stb... A telefon hangja, képe, működése pedig remek és gyors - az említett kisebb leállást leszámítva. Összességében valóban jogosnak látszik a megállapítás: napjaink egyik csúcsmodellje.
Emellett úgy is viselkedik, mint aki tisztában van az elvárásokkal és meg is felel azoknak. Sztár, allűrök nélkül. A kiszolgálás - az előre telepített HTC-s alkalmazásokkal és a beépített tudással - tökéletes.
A HTC ONE X telefont a Telenor bocsátotta rendelkezésünkre. Hálás köszönet érte. Sajnos vissza is kérték. A visszaadáskor regisztrált "megtartanám inkább" faktor a 10-es skálán 11-es volt, ahogy az SGIII esetében is.
(Bár ott ezt még nem tüntettük fel. Ezután telefonteszteknél ez a "megtartanám inkább faktor - MIF" lesz a mérce.)
Egy-egy hét használat után nagyon nehéz lett volna választani a két telefon között. Az én megítélésem szerint talán fotózásban erősebb a HTC, szolgáltatásokban egy picit a Samsung. Emellett az SGIII valamivel nagyobb, ugyanakkor sokan kicsit gyengének tartják a "doboz" minőségét. Nekem sok bajom nem volt vele és a hasonló felépítésű SGI is jól bírja már lassan két éve (mármint a doboza, karosszériája), azaz ez sem döntő szempont. Talán. Fontos kérdés az ár, ebben alapesetben a HTC a jobb, viszont a szolgáltatói ajánlatok inkább az SGIII felé hajlanak, legalábbis most. Szóval a választás nem könnyű, s persze vannak még más telefonok, nagyon jók is a piacon.
Viszont az eléggé valószínűnek látszik, akár a HTC ONE X, akár az SGIII mellett dönt valaki, csalódott nem lesz, de kétségtelen, elég rendesen a pénztárcába kell nyúlni...
HTC ONE X árak - a június 30-ai állapot szerint
- Telenor:
-
- legjobb ár: Okostarifa 1000 (havi 16990FT) - 56990 Ft webshopban, 59,990 Ft boltban (2 év hűségnyilatkozat, 2 év tarifa hűség)
-
- T-Mobile:
-
- legjobb ár: Mozaik XXL (havi 20,000 Ft) – 44,991 Ft webshopban, 44,990 Ft boltban (2 év hűségnyilatkozat, 2 év tarifa hűség)
-
- Vodafone:
-
- legjobb ár: Vodafone Matrix 7 (havi 21,200 Ft) – 79,990 Ft (24 hónap szerződéshossz)
-
Szolgáltató független legjobb ár:
- HTC ONE X – 142,599 Ft-tól ,
- HTC ONE XL (LTE képes verzió, a tesztben nem ez szerepel) – 167,740 Ft-tól
Más HTC ONE X tesztek (a teljesség igénye nélkül, mutatóba):
Mobilaréna,Technet,Mobilport, Telefonguru, HWSW
A telefon főbb paraméterei az SGIII-ONEX.pdf dokumentumban láthatóak, összehasonlítva a Samsung Galaxy S III legfontosabb mutatóival.