Az NMHH hétfőn bejelentette, hogy új stratégiai alapokra kívánja helyezni a mobilszolgáltatókkal való együttműködést. Mátrai Gábor hírközlésért felelős elnökhelyettes közölte: a hatóság a jelenlegi szerződéses feltételekkel és a jövőbeni célokkal összhangban nem kívánja meghosszabbítani a szolgáltatók jelenlegi szerződéses keretek közötti frekvenciajogosultságát.
A közlemény szerint "a bejelentés megnyitja az utat, hogy a hatóság minden, a hazai digitális gazdaság stratégiai fejlesztését szolgáló lehetőséget figyelembe véve alakítsa ki a mobil frekvenciák hasznosításával kapcsolatos döntéseit, valamint olyan módon és feltételekkel egyeztessen a hazai mobilszolgáltatókkal, amely a fejlesztési célok prioritásain nyugvó új stratégiai partnerség kereteit is biztosíthatja számukra."
Telefonközpont vélemény:
A szolgáltatók egyelőre nem kommentálták az NMHH bejelentését. A közlemény arra enged következtetni, hogy a hatóság egy nagy (úgy nevezett big bang) aukcióra készül, ahol a 800-, 900-, 1800-, 2100-, 2600 MHz-es frekvenciákat értékesíteni, alaposan megkavarva a jelenlegi status quo-t. Mindez egy jó kiírással akár hatalmas állami bevétellel* is járhat, miként akár a piaci verseny élénkítését is eredményezheti.
Kérdés, mikor és hogyan lesz aukció/árverés, vagy bármilyen a frekvenciákat érintő aktivitás.
A hatóság közleménye szerint "a hazai és nemzetközi tapasztalatok, valamint az Európai Unió országaiban megfigyelhető trendek azt mutatják, hogy a mobil távközlési és adatátviteli szolgáltatások fejlődése nem egyszerű piaci és technológiai, hanem a gazdasági és társadalmi versenyképesség jövőjét is alapvetően meghatározó stratégiai kérdés. Az NMHH meggyőződése, hogy ennek a felismerésnek az állam frekvenciahasznosítási gyakorlatában és a szolgáltatók jövőbeni piaci szerepvállalásában egyidejűleg kell érvényesülnie.
*A közelmúltban eredményhirdetés nélkül zárta le a cseh frekvenciaaukciót a helyi hírközlési hatóság A hatóság szerint az árverésen túl magasra szökött a licitösszeg mind a kikiáltási árhoz, mind az eredetileg tervezett bevételhez képest...: az aukcióra jelentkező 3 piaci szolgáltató és egy új belépő majdnem háromszázmilliárd forintot "licitált". A cseh hatóság szerint félő, hogy a túl magas licitösszeg a fogyasztói árak emelkedését hozta volna magával.
Az NMHH - építve a szolgáltatók korábban kinyilvánított partneri együttműködésre vonatkozó egybehangzó szándékára -, új stratégiai alapokra kívánja helyezni a frekvenciahasználati jogosultság eddig pusztán automatizmusokon nyugvó meghosszabbításának gyakorlatát.
A lépés összhangban van azzal, hogy az NMHH vezetésének mobilszolgáltatókkal történt korábbi egyeztetése során a cégek képviselői egyértelműen kinyilvánították, hogy a digitális gazdaság jövőjének stratégiai kérdéseiben ők is a partneri együttműködésben és a hosszú távú magyarországi piaci jelenlétben érdekeltek.
Az NMHH biztos abban, hogy a mai bejelentést követő lépések során minden érdekelt fél számára biztosíthatóvá válik a piaci fejlődés magasabb szintű kereteinek kialakítása. Az NMHH vezetése ezért ezeken a közösen kialakítandó új alapokon kívánja biztosítani a jól tervezhető és kiszámítható piaci jelenlét feltételeit a hazánk 21. századi digitális gazdaságának fejlesztésében stratégiai szerepet vállaló piaci szereplők számára."
A három szolgáltató esetében a frekvencia használati jogosultságok nem egy időben járnak le, ami erősen megbonyolíthat egy későbbi pályázatot, vagy aukciót:
A GSM szolgáltatást Magyarországon 1993-ban beindító T-Mobile (akkor Westel 900) és a Telenor (akkor Pannon GSM) jogosultsága a 900MHz-es frekvencia használatára 2008-ban járt le, és akkor 7,5 évre lett meghosszabbítva, így az most 2016-ban jár le újra.
A két cég az 1800Mhz-es frekvenciára vonatkozó jogosultságokat 1999-ben nyerte el 15 évre – amikor a harmadik szolgáltató, a mai Vodafone is piacra lépett. A Vodafone 1999-ben nyerte el 15 évre a 900- és 1800 Mhz-es frekvenciák használati jogát – így ez 2014-ben jár le.
A 2100MHz-es frekvenciára szóló jogosultságot mindhárom szolgáltató 2004-ben nyerte el és ezeket 2019-ig használhatják. Ugyancsak 2004-ben nyert el a Telenor egy további 1800Mhz-es frekvencia csomagot.
A lejáratok precízen az NMHH egyik közleménye alapján:
Saját infrastruktúrával jelenleg három mobilszolgáltató rendelkezik a 900 MHz-es, az 1800 MHz-es, illetve a 2100 MHz-es frekvenciasávban. A 2011-ben meghirdetett frekvenciaértékesítési (E-GSM sáv, fennmaradó 1800 MHz-es, 2100 MHz-es sávrészek) tárgyú árverési eljárást érdemben lezáró határozatot a Fővárosi Törvényszék hatályon kívül helyezte, amely döntést a Kúria 2013. február 26-án helybenhagyott**. A hatósági szerződésekké átalakított koncessziós szerződések alapján
a Telenor és a Magyar Telekom 900 MHz-es jogosultsága 2016. május 4-én;
a Telenor és a Magyar Telekom 1800 MHz-es jogosultsága 2014. október 7-én;
a Vodafone 900 MHz-es és 1800 MHz-es frekvenciahasználati jogosultsága 2014. október 8-án lejár.
A három mobilszolgáltató 2004-ben megvásárolt 2100 MHz-es spektrumhasználati jogosultsága 2019-ben, a Telenor 2004-ben megvásárolt „többlet” 1800 MHz-es spektrumkészletének használati jogosultsága pedig 2014. október 7-én jár le.
A hatóság közleménye szerint:
Az NMHH Elnökének diszkrecionális joga a frekvenciahasználatot biztosító hatósági szerződések alapján a lejáró jogosultságok meghosszabbítása, valamint a 900 MHz-es és az 1800 MHz-es jogosultságok lejáratának harmonizálása.
**A szolgáltatók az NMHH 2011-es aukcióján 2011-ben további 900Mhz-es ffekvenciákta nyertek el, ezt az eljárást azonban a Kúria idén (02.26.) érvénytelenítette.
Ezen frekvenciák további sorsáról a napokban Mártai Gábor így nyilatkozott: az NMHH még nem kapta kézhez a Kúria írásbeli határozatát, amellyel a bíróság hatályon kívül helyezte az árverés eredményét.„Az írásbeli ítélet alapján tudjuk eldönteni, hogy az abban szereplő frekvenciakészlettel mit kezdünk. (...) Olyan frekvencia, amely mobiltelefon-szolgáltatásokra, szélessávú mobilinternet szolgáltatásokra alkalmas, ezért nem a polcon kell tartani, hanem piaci szereplőknek kiosztani, hogy minél inkább hasznosuljon, és minél inkább szolgálja a versenyt és a fogyasztói érdekeket” – fogalmazott az NMHH hírközlési elnökhelyettese.
A most előrejelzett tárgyalások, vagy egyeztetéseknek nyilvánvalóan része lesz a digitális átállással/analóg lekapcsolással felszabaduló 800 Mhz-es frekvenciák sorsa is. Ezek a frekvenciák - miként a várhatóan szintén a csomag részét képező - 2600MHz-es frekvenciák elsősorban a mobil szélessávú szolgáltatások (4G, LTE) elterjesztésére lesznek alkalmasak, s így igen értékesek. Miként természetesen a szolgáltatók 2014, 2016-ban lejáró 900 Mhz-es frekvenciái is, amelyek tulajdonképpen a működésük alapjait jelentik.
Ahogy korábban már írtuk - érdekes, izgalmas időszak elé nézünk tehát.
Amennyiben érdekelnek a Telefonközpont hírei, kövess bennünket a Facebookon is. Ha szeretnél nyerni egy klassz védőfóliát a telefonodhoz, válaszolj a Facebook oldalunkon két kérdésünkre!