Jó úton halad az Európai Parlament roaming (barangolási) díjak további csökkentése felé, miután az első szűrőn, az ipari bizottság tegnapi ülésén nagy többséggel ment át a digitális menetrendért felelős biztos tavaly nyáron ismertetett tervezete. Ha minden a várt úton halad, akkor a jelenlegi 290 Ft-os euró árfolyam mellett sacc/kb alapon nyártól a hívás indítás ára valahol 90-94 Ft körül, a hívásfogadás és az SMS küldés új maximális bruttó ára 28-32 Ft között lehet majd roaming környezetben, az EU területén.
Ha az EP áprilisban elfogadja a tervezetet és Miniszterek Tanácsa is áldását adja, akkor júliusra a kezdeményezett hívások perdíja a jelenlegi maximálisan 35 eurócentről 25 centre, míg a fogadott hívásoké és sms-eké 11 centről 8 centre csökken. A különböző cikkek szerint a hároméves ciklus végére, 2014 júliusára az árak 15, illetve 5 centre mérséklődnének. Az EU első ízben vezetne be az adatroaming területén is kiskereskedelmi árplafont, így idén nyártól legfeljebb 50 eurócentbe kerülhet majd egy megabájt forgalmazása. Az adatroaming területén eddig csak a nagykereskedelmi ár volt szabályozott, de ennek a kiskereskedelmi árakra nem volt igazán sok hatása.
A fenti árak természetesen nettó értendőek, így esetünkben ezeket még a 27 százalékos terheli, a pontos átváltási árfolyam pedig majd csak a rendelet elfogadása után derülhet ki.
A jelenleg érvényes szabályozás szerint, ha az EU területén (illetve Norvégiában, Izlandon és Liechtensteinben) barangolunk, akkor a hívás fogadás és az SMS küldés ára semmiképpen sem lehet – az egyszerűség kedvéért – bruttó 38 Ft-nál drágább, míg a hívás kezdeményezés díja legfeljebb 119 Ft lehet – amennyiben az Unió területén belülre irányul a hívás.
A jelenlegi 290 Ft-os euró árfolyam mellett sacc/kb alapon a hívás indítása ára valahol 90-94 Ft körül, a hívásfogadás és az SMS küldés új maximális bruttó ára 28-32 Ft között lehet majd nyártól. A jelenleg az okostelefonok normális külföldi használatát szinte lehetetlenné tevő adatforgalom ára pedig roaming környezetben megabájtonként 180-190 Ft lehet majd. Persze, ha a forint erősödik az ármegállapításig, akkor ennél jobban is járhatunk – illetve gyengébb forint mellett rosszabbul is.
A tervek szerint egyébként az adatroaming ára 2014 nyarára megabájtonként 20 centre, a hívásindítás díja 15, a hívásfogadás és az SMS legmagasabb kiskereskedelmi ára pedig 5 centre csökken majd.
De mi is az a roaming?
Aki gyakran utazik külföldre és a határokon túl is használja mobilját, bizonyára tisztában van a roaming (barangolás) szabályaival. Talán az is, aki gyakran utazik és biztos, ami biztos, már a határon kikapcsolja a telót.
Roamingolásról, avagy barangolásról akkor beszélünk, amikor telefonunkat egy külföldi hálózatára kapcsolódva használjuk telefonunkat. Ide tartozik, amikor
- külföldről magyarországi számot hívunk, vezetékest, vagy mobilt
- ideértendő az is, ha külföldön egy velünk együtt ott lévő barátunk mobilját hívjuk (netán a szomszédos szállodai szobában).
- külföldről egy külföldi számot hívunk
- akár az adott országban, ahol épp vagyunk
- akár egy harmadik országban
- külföldön hívást fogadunk a saját mobiltelefonunkon
- külföldön igénybe vesszük a mobilinternet szolgáltatást
- Az SMS küldésre ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a telefonálásra, az SMS fogadás azonban mindig ingyenes
Nem számít roamingolásnak, amikor belföldről hívunk egy külföldi számot, erre az esetre a nemzetközi tarifák vonatkoznak.
„Praktikák” az okostelefon (tablet, laptop) külföldi használatára:
- Mindenképpen érdemes indulás előtt megnézni szolgáltatónk tarifáit és érdemes arról is érdemes tájékozódni, hogy szolgáltatónknak milyen napi/heti/havi mobilinternetes roamingcsomagja van.
- Kártya-, szolgáltató független készülékkel vehetünk az adott országban egy helyi feltöltő-kártyát (pre-paid).
- A legtöbb okostelefon képes a mobilinternet megosztására wifin, s ebben a telefonban egy helyi kártya „dobog”, akkor egy nagyobb társaságban ennek a kártyának az előnyeit többen is élvezhetik.
- Érdemes megkeresni a nagyon sok helyen megtalálható ingyenes wifi-pontokat.
- Amennyiben nem, vagy csak nagyon óvatosan akarunk külföldön mobilinternetet használni, mindig állítsuk be a készüléken az adatroaming tiltást (és csak akkor oldjuk ezt fel, ha épp netezni akarunk).
- Figyeljünk oda arra is, hogy telefonunk, tabletünk, laptopunk soha ne frissítse a szoftvereket, alkalmazásokat külföldi mobilhálózatokon.
- Amit kell, szükséges, célszerű (programok, alkalmazások) – még elindulás előtt, itthon frissítsünk.
- Ha google maps-et akarunk használni, töltsük le az útvonallal kapcsolatos térkép részleteket. Sajnos a navigáció így nem működik, de a GPS bekapcsolásával (adatforgalom nélkül is) legalább látjuk, éppen hol járunk.
A három hazai szolgáltató roaming tarifái és kapcsolódó ajánlatai az alábbi linkeken érhetőek el:
- http://www.t-mobile.hu/lakossagi/tarifak/nemzetkozi/roaming
- http://www.vodafone.hu/szolgaltatasok/kulfoldon-roaming
- http://www.telenor.hu/roaming/egyseges-dijszabas/
Ha az Unión és az említett három országon kívülre utazunk, fokozottan kell figyelni, hiszen ott a hívás, hívásfogadás, SMS küldés és persze a mobilinternetezés is sokkal többe kerül – ahogy az is nagyon drága lehet, ha az Unióból az Unión kívülre telefonálunk. Mondjuk Ausztriából Horvátországba.