2011-ben elsősorban a mobilinternet gyors térnyerése miatt folytatódott az internet-előfizetések számának növekedése, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. Az internet előfizetések száma tavaly 25 százalék feletti mértékben emelkedett. Év végén az előfizetők száma meghaladta a 4,3 milliót, ezen belül a mobilinternet-előfizetések száma pedig átlépte a 2 milliót.
A KSH adataiból (is) kitűnik, hogy a növekedés motorja a 65 százalékkal bővülő mobilinternet piac volt, így év végére az internet előfizetések mintegy fele már mobil volt.
Aligha kell merészség ahhoz, hogy megjósoljuk, nagyon hamar több mobilinternet előfizetés lesz, mint vezetékes
A mobilinternet térnyerése részben a szolgáltatók közötti éles ár- és technológia versenynek köszönhető. A vezetékes internet két legjelentősebb típusa közül a kábeles hozzáférések száma 2011-ben 8 százalékkal nőtt, és ennél lényegesen kisebb mértékben nőtt az xDSL-előfizetések száma, így összességében 5 százalékkal gyarapodott a szélessávú - kábeltévés és xDSL – internet előfizetések száma egy év alatt 5 százalékkal nőtt. Egyelőre nem képvisel nagy részarányt, de ez idő alatt 24 százalékkal bővült az egyéb, például a LAN-, az optikai internetet is magába foglaló kategória előfizetéseinek mennyisége - közölte a KSH.
Jó hír a fogyasztóknak, hogy a bővülő internetezésből származó nettó árbevétel kisebb mértékben nőtt az előfizetések számánál, azaz a díjak, köszönhetően részben a különféle akcióknak, mérséklődtek.
A KSH is megerősítette azt a korábbi vélekedést, hogy a mobiltelefonálás piaca telítődni látszik, ugyanakkor a KSH adatai szerint az előfizetők többször, de rövidebb ideig beszélgettek mobiltelefonról (havonta átlagosan 197-szer, átlagosan összesen 375 percet, 1,9 perces hívásátlaggal), mint vezetékes telefonról.
Az okostelefonok terjedésével várhatóan lassan csökkenésnek indul az egyelőre stagnáló SMS-küldési kedv is (minek, amikor ott a chat, a mail, vagy az egyéb „ingyenes”* üzenetküldési lehetőségek garmadája) – azaz mobilpiac növekedése egyértelműen az adatforgalmon áll, vagy bukik. Egyelőre áll, 2011-ben például a mobilhálózatokban lebonyolított adatforgalom mintegy harmadával bővült a 2010-es szinthez képest a KSH adatai szerint.
* természetesen a felhasznált adatforgalomnak ára van, ha nem WiFi hálózaton keresztül küldünk valamilyen üzenetet.