Biztos vagyok benne: internetadó nem lesz, írta Facebook oldalára szombaton Nyitrai Zsolt, aki korábban a szaktárca infokommunikációért felelős államtitkára volt, jelenleg pedig miniszterelnöki biztos. Ha ő ezt mondja, akkor ez biztosan így is lesz.
talán így is tervezték, talán a felzúdulás miatt. Mellesleg 2008-ban pont Nyitrai volt, aki szót emelt a Fidesz nevében az akkor tervezett internetadó ellen.
Szögezzük le, ez a szombati Facebook bejegyzés egy jó hír. A kérdés csak az, telefonadó lesz-e, s ha igen, mire terjed majd ki? Nyitrai egyéb válaszokat egyelőre nem adott, ahogy más sem.
De visszatérve a kiterjedéshez. Logikai úton, ha nem lesz internetadó, akkor a mobilinternetre sem vonatkozhat az új adó. Vagy ha igen, akkor az vagy azt jelenti, hogy
- a mobilnet az nem internet. vagy azt, hogy
- mégis lesz internetadó. Igaz, csak mobilon…
Ha se vezetékes-, sem mobilinternet adó nem lesz, de telefon-adó igen, akkor a skype, a viber és a többi hasonló (SMS-t, telefonálást, esetenként már az emailt is kiváltó) internet alapú szolgáltatás mentesítene minket az adózás alól. Ebben az esetben ez az adó a cégek mellett elsősorban azokat terhelné, akik anyagi, vagy más okokból nem váltottak még mobilinternetre, nem használnak okostelefont, netán olyan helyen, vagy olyan anyagi körülmények között élnek, ahol ezek nem is annyira elérhetőek. Ez így elsőre nem tűnik túl igazságosnak, ráadásul a mobilinternet térnyerésével újabb pofont jelentene a hagyományos vezetékes szolgáltatásnak. Is.
A HVG.hu pénteken azt írta, értesülései szerint a kabinet kedden tárgyalja az új adó tervét. „Pénteken a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) látta vendégül az iparági szereplőket, ahol az is kiderült, az NFM-mel erről nem egyeztetett a nemzetgazdasági tárca. A telekomcégek mindössze annyit tudtak meg, hogy az internetadó ötletét fogadó felháborodás miatt elképzelhető, hogy az adó máris átalakul, és csak mobiltelefon-adó (beleértve a mobilinternet-forgalmat) lehet belőle. Az NGM a telefon- és internetforgalomból 40-50 milliárd forint bevételt vár. Az adót a végfelhasználók fizetnék, de beszedniük a szolgáltatóknak kellene, akár a biztosítóknak a baleseti adót. Az adó, mint azt megírtuk, feltehetően nem ütközne közösségi jogba, és az áfa adóalapot növelhetné, akár a jövedéki adó, amelyre szintén rájön még az áfa”- írja a HVG.hu.
A KSH adatai szerint egyébként 2011-ben mintegy 10 milliárd darab hívást indítottunk a mobil és vezetékes hálózatokból. A vezetékesből 1,6 milliárdot, a mobilból pedig közel 8,4 milliárd darabot.
A hívások összes ideje a vezetékes hálózatban mintegy 5,4 milliárd, a mobil hálózatokban pedig 17,9 milliárd perc volt – azaz összesen az indított hívásaink hossza 2011-ben mintegy 23,3 milliárd perc volt.
Ennek alapján jogosnak tűnik a Welt Online számítása, miszerint a tervezett 50 milliárd forintos adóbevétel, percenként „+2Ft-os” tarifával érhető el (a mobilnet adóztatása, vagy "beleszámolása" nélkül).
Ezen az eredményen az SMS-ek „megszámolása” nem sokat változtat – friss adat ugyan nem áll rendelkezésre, ilyet 2008 óta az NHH, majd az NMHH sem tett közzé, de az akkori adatok és tendenciák alapján - nagyságrendileg évi 2 milliárd darab SMS-sel számolhatunk ma is. Esetleg kicsit kevesebbel, ha figyelembe vesszük, hogy az okostelefonok és az azokon futó szolgáltatások világszerte drasztikusan visszavetik az SMS forgalmat (egy külön adó bevezetése nélkül is).