A héten elindult a Google Drive. A felhasználókat fokozatosan kapcsolják rá, így engem épp tegnap ért el az új szolgáltatás. De mire is lehet ezt a szolgáltatást használni?Sokan, sokat írtak már róla, de most mi is....
A Google Drive arra a problémára ad megoldást, hogy a eszközeinket ma már gyakran használjuk az otthoni/munkahelyi hálózattól távol, de anélkül, hogy az internetre kapcsolódnánk. (Még a rutinos mobil-internet felhasználók is átérzik ezt a problémát, amikor épp külföldön járnak, s óvakodnak az adat-roamingtól.) Erre a helyzetre a hagyományos hálózati tárolók már, a teljesen felhő alapú szolgáltatások pedig még nem nyújtanak megoldást.
Az ötlet az, hogy a dokumentumokról csináljunk másolatokat. A “törzspéldány”-t tároljuk a weben, és minden eszközünkön (munkahelyi és otthoni PC, okostelefon, tablet, stb) legyen róla másolat. Amikor az eszközök épp nem csatlakoznak a webre, a másolaton dolgozunk; viszont ha újra a weben vagyunk, megindul a szinkronizálás.
A szinkronizálás azt jelenti, hogy egy kis alkalmazás összehasonlítja a weben és gépünkön levő file-okat, és eltérés esetén a régebbit felülírja az újabb verzióval. Odafigyel arra is, ha az egyik helyre teljesen új file-t tettünk fel, vagy épp töröltünk egy régit.
Így a weben és a gépünkön mindig ugyazoknak az adatállományoknak a legfrissebb változata található meg.
Eszközönként beállítható, hogy melyik mappát és/vagy file-t szinkronizáljuk, így egy kis odafigyeléssel elkerülhető a felesleges kapacitási és adatforgalmi terhelés is.
A szolgáltatás úgy működik, hogy a weben kapunk egy ingyenes tárhelyet, az eszközeinkre (Windows-os PC, Mac, okostelefonok) pedig letölthetjük a szinkronizálást végző alkalmazást.
A szolgáltatás leggyakoribb felhasználási módjai:
- egy felhasználó, több eszközzel (munkahelyi és otthoni PC, okostelefon, tablet, stb):
- az eszközönként kiválasztott file-okat automatikusan szinkronizálhatjuk az eszközök között, így nem kell másolgatni őket: biztosak lehetünk, hogy mindegyiken rajta van minden, ráadásul a legutolsó verzióban.
- több felhasználó:
- A tárhelyen kijelölhetünk file-okat és mappákat, amiket megoszthatunk más felhasználókkal vagy a nyilvánossággal. Így pl. egy-egy projektben a szinkronizálás előnyeit egy teljes munkacsoport élvezheti; de a mobil eszközökkel családtagok között is ez a dokumentumok megosztásának a legegyszerűbb módja
- egy felhasználó, korlátozott tárolókapacitású eszközzel:
- a weben tárolt file-ok közül az épp szükségeseket lehet az eszközre tölteni pl. egy ingyenes wifi-hotspoton.
- egy felhasználó, saját eszköz nélkül:
- a weben tárolt dokumentumok bármely internetre kapcsolt gépről (akár okostelefonról is) elérhetők, bármikor, bárhol.
- egy előrelátó felhasználó:
- biztonsági másolatot készíthetünk a legfontosabb adatállományainkról