Az Európai Parlament csütörtökön megszavazta, hogy július elsejétől a jelenlegi roaming (barangolás) tarifák jelentősen csökkenjenek. A döntés az EU tagállamokra, valamint Norvégiára, Izlandra és Liechtensteinre vonatkozik - azaz ránk (magyarországi felhasználókra) akkor, ha ezekben az országokban tartózkodva használjuk telefonunkat.
Első ízben kerül szabályozásra az adat-roaming kiskereskedelmi ára - mivel eddig csak a nagykereskedelmi volt szabályozva. Július elsejétől így egy megabájt adat letöltése nem kerülhet többe a roaming keretében - az EU tagállamokban barangolva - , mint 70 eurócent + áfa (2014-től legfeljebb 40 cent + áfa).
Hanghívás esetén a legmagasabb ár a jelenlegi nettó 35 helyett maximum 29 cent lehet, SMS küldésnél nettó 11 helyett maximum 9 cent lesz a felső korlát, míg a hívásfogadásnál 8 cent.
A korábbi hírek egyébként némileg nagyobb árcsökkentésről szóltak, de így is lehet ok az örömre, különösen az adatforgalom miatt, hiszen a megabájtonként várhatóan 250-260 Ft körül alakuló bruttó ár a mainál lényegesen kedvezőbb..
A jelenleg érvényes szabályozás szerint, ha az EU területén (illetve Norvégiában, Izlandon és Liechtensteinben) barangolunk, akkor a hívás fogadás és az SMS küldés ára nem lehet – az egyszerűség kedvéért – bruttó 38 Ft-nál drágább, míg a hívás kezdeményezés díja legfeljebb 119 Ft lehet – amennyiben az Unió területén belülre irányul a hívás.
A jelenlegi nagyjából 290 Ft-os euró árfolyammal számolva nyártól a hívás indítás ára bruttó 105-107 Ft között lehet majd, nem számítva a 2 Ft-os telefonadót. A hívásfogadás és az SMS küldés új maximális bruttó ára 32-34 Ft között lehet majd az érintett országokban, de persze az SMS esetében itt is beléphet majd a tervezett +2 Ft, azaz az SMS küldés ára csak nagyon kis mértékben lesz olcsóbb, feltéve, hogy addig nem erősödik a forint, persze ha gyengül, akkor lehet, hogy nem is érzékelünk majd árcsökkenést.
Az Európai Bizottság (és a csütörtöki jóváhagyás után az Európai Parlament és a Tanács is) azt szeretné, hogy a július elsejétől 29 centre csökkenő maximális percdíj 2013-ban 24-re, 2014-ben pedig 19 centre csökkenjen, az SMS-ekét pedig a mobilszolgáltatók ne kérhessenek el jövőre 8, majd két év múlva 6 centnél többet. Az adatforgalom tekintetében az a terv, hogy a július elsejétől hatályos 70 centes felső határ 2014. július elsejére 20 centre csökkenjen.
De mi is az a roaming?
Aki gyakran utazik külföldre és a határokon túl is használja mobilját, bizonyára tisztában van a roaming (barangolás) szabályaival. Talán az is, aki gyakran utazik és biztos, ami biztos, már a határon kikapcsolja a telót.
Roamingolásról, avagy barangolásról akkor beszélünk, amikor telefonunkat egy külföldi hálózatára kapcsolódva használjuk telefonunkat. Ide tartozik, amikor
- külföldről magyarországi számot hívunk, vezetékest, vagy mobilt
- ideértendő az is, ha külföldön egy velünk együtt ott lévő barátunk mobilját hívjuk (netán a szomszédos szállodai szobában).
- külföldről egy külföldi számot hívunk
- akár az adott országban, ahol épp vagyunk
- akár egy harmadik országban
- külföldön hívást fogadunk a saját mobiltelefonunkon
- külföldön igénybe vesszük a mobilinternet szolgáltatást
- Az SMS küldésre ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a telefonálásra,az SMS fogadás azonban mindig ingyenes
Nem számít roamingolásnak, amikor belföldről hívunk egy külföldi számot, erre az esetre a nemzetközi tarifák vonatkoznak.
„Praktikák” az okostelefon (tablet, laptop) külföldi használatára:
- Mindenképpen érdemes indulás előtt megnézni szolgáltatónk tarifáit és érdemes arról is érdemes tájékozódni, hogy szolgáltatónknak milyen napi/heti/havi mobilinternetes roamingcsomagja van.
- Kártya-, szolgáltató független készülékkel vehetünk az adott országban egy helyi feltöltő-kártyát (pre-paid).
- A legtöbb okostelefon képes a mobilinternet megosztására wifin, s ebben a telefonban egy helyi kártya „dobog”, akkor egy nagyobb társaságban ennek a kártyának az előnyeit többen is élvezhetik.
- Érdemes megkeresni a nagyon sok helyen megtalálható ingyenes wifi-pontokat.
- Amennyiben nem, vagy csak nagyon óvatosan akarunk külföldön mobilinternetet használni, mindig állítsuk be a készüléken az adatroaming tiltást (és csak akkor oldjuk ezt fel, ha épp netezni akarunk).
- Figyeljünk oda arra is, hogy telefonunk, tabletünk, laptopunk soha ne frissítse a szoftvereket, alkalmazásokat külföldi mobilhálózatokon.
- Amit kell, szükséges, célszerű (programok, alkalmazások) – még elindulás előtt, itthon frissítsünk.
- Ha google maps-et akarunk használni, töltsük le az útvonallal kapcsolatos térkép részleteket. Sajnos a navigáció így nem működik, de a GPS bekapcsolásával (adatforgalom nélkül is) legalább látjuk, éppen hol járunk. Ugyanakkor, ha nem maps app alól menetközben terveztetjük meg az útvonalat, hanem indulás előtt a navigation app segítségével, akkor az letölti a térképet, és cache-ből végig tud navigálni a teljes útvonalon.
Fontos:
- A szabályozott árak, csak az EU, valamint Norvégia, Izland és Liechtenstein területére vonatkoznak, az EU-n kívül barangolva az árak nem szabályozottak és a fentieknél jóval drágábbak.
- Ha az Unión és az említett három országon kívülre utazunk, fokozottan kell figyelni, hiszen ott a hívás, hívásfogadás, SMS küldés és persze a mobilinternetezés is sokkal többe kerül – ahogy az is nagyon drága lehet, ha az Unióból az Unión kívülre telefonálunk. Mondjuk Ausztriából Horvátországba.
- A hazai csomagokban foglalt lebeszélhető percek, elküldhető SMS-ek, illetve adatmennyiség csak a hazai "forgalmazásra" vonatkoznak, a barangolásra nem.