Némileg szokatlan telefon bemutatón jártunk, nem volt füst, dobpergés, divatbemutató és celebek sem vonultak fel, ellenben számos 50pluszos vendég volt jelen,s tulajdonképpen az Android kifejezés is csak egyszer hangzott el. A svéd Doro cég mutatta be filozófiáját és az idősebbeknek szánt mobiljai közül a PhoneEasy 409-est.
A korosztályban piacvezetőnek számító márka felismerése egyszerű, az idősebbek is szeretnének mobilozni – és fiatalabb rokonaik is megnyugtatónak tartják (tartjuk), ha van náluk telefon – de nem látják a piciny jeleket, összefolyó billentyűket és egyebeket, halk a csengőhang, zavar a hallókészülék, stb…. Erre a megoldás a Doro.
A Doro telefonjain nagyok a billentyűk, viszonylag a betűk is, miközben a kipróbálásra adott telefon egyértelműen jól nézett ki és kellemes volt a fogása is. A telefon extrája, a minden Doro mobilon megtalálható segélyhívó gomb, amely előre beprogramozott számra/számokra küld először sms-t, majd utána hívásokat, egészen addig, amíg az első értesítendő vissza nem jelentkezik.
Az idősebbek igényeinek megfelelően fejlesztett telefonok következő generációjában már lesz fényképezőgép és év végre jön az első Doro tablet is, Android alapokon, az idősebbek igényeinek megfelelően kialakított megjelenéssel, felépítéssel (és majd nyilván magyarul is beszélve).
A Doro mobiljait Magyarországon jelenleg a Telenor árulja, mi pedig hamarosan jelentkezünk és beszámolunk arról, hogy fogadta a teszt-telefont a korcsoport néhány reprezentánsa. Ha valakinek már van tapasztalata, mondjuk 80 feletti felhasználóval, kérjük írja meg!
A cég egyébként nem kis szegmenst célzott meg, hiszen felméréseik szerint a földön 546 millióan töltötték már be 65. életévüket és a várakozások szerint 10 éven belül a 65 évesnél idősebbek a népesség 25%-át adják majd. Jelenleg az EU27 tagállamokban a népesség 17,4%-a 65 éves vagy idősebb, míg Magyarországon ez az arány 16,7%-os.
Az Egyesült Államok, Németország, Anglia, Franciaország és Svédország időskorú lakosságának több mint 73%-ának van mobiltelefonja, és minden második „szépkorú” naponta használja is telefonját., a Synovate/Ipsos kutatása szerint.
A kutatás szerint ugyanakkor erős különbség látható a 65 és 74 év közöttiek, illetve a 75 év felettiek telefonálási szokásai között. Az előbbi csoport közel 90%-a rendelkezik mobiltelefonnal, míg a 75 év felettieknek csupán a kétharmada. A megkérdezettek 81%-a az „elmúlt két hét során” használta a telefont beszélgetésre, de egyre népszerűbb az SMS-küldés ebben a korosztályban és a naptárt, vagy a vekkert is sokan használják.
A cég elmondása szerint a Doro nem csupán az idősebbekre, hanem a fogyatékkal élőkre is gondol a telefonjai fejlesztése során. Adataik szerint 2011-ben hozzávetőlegesen 780 ezer regisztrált fogyatékkal élő volt Magyarországon, míg a KSH adatai szerint 2001-ben a fogyatékkal élők száma 577 ezer fő volt, 10,5% volt siket vagy nagyothalló, 15 % pedig nem látó vagy gyengén látó volt. A 75 évesnél idősebbek 45 %-a rendelkezik látás-, hallás-, mozgás- vagy memóriagondokkal, és emellett sokak számára nehézséget okoz 75 év felett a tárgyak fogása, megragadása is.