Giró-Szász András a telefonadóról az Egyenes beszédben, hétfőn este: négy szolgáltató nyilatkozott, közülük az egyik 2012. december 31-ig terheli át, utána nem; a másik azt mondta, csak részben terheli át; a harmadik azt mondta: akciókat indít, nem terheli át és menjenek hozzá az ügyfelek…. A negyedik példa nem hangzott el, mert Kálmán Olga belekérdezett. Mi hat már megnyilatkozó cégről tudunk, és egyelőre a legalább részben átterhelők 4:2-re vezetnek, de a labdabirtoklás, vagyis az ügyfélszámok alapján a helyzet ennél sokkal rosszabb.
Az interjúban az idézett rész 06:30-nál kezdődik.
De akkor próbáljuk összeszedni, eddig ki, mit mondott:
A jelenlegi 3 hálózatos mobilszolgáltató közül a T-Mobile (Magyar Telekom) eddig a legjobb tudomásunk szerint nem nyilatkozott. A Telenor és a Vodafone jelezte, hogy részben átterhelik a telefonadót. Átmeneti jellegről egyik szolgáltató közleményében sem esik szó. A Telenor egy korábbi nyilatkozatában szerepelt, hogy addig terheli át az adót, ameddig a jelenlegi különadó is érvényben van, ám a hangsúlyozottan részleges átterhelés átmeneti jellegéről a hivatalos sajtóközleményben már nem esik szó.
A két virtuális szolgáltató közül A Tesco Mobile bejelentette, hogy október elsejéig nem emeli árait a július 1-jén bevezetésre kerülő új távközlési adó ellenére; míg a Lidl/Blue Mobile tudtunkkal még nem foglalt állást a kérdésben.
A vezetékes szolgáltatók közül a UPC és a Digi jelezte, hogy emeli az árait, míg a megszólalók közül egyértelműen a legkisebb szolgáltató, a BTel azt közölte, hogy ő nem.
Ez eddig 6 megszólaló cég (Telenor, Vodafone, Tesco Mobile, UPC, Digi, BTel), közül tehát négy emel, kettő nem. Az már külön pech, hogy az ügyfélszámok alapján egy picit rosszabb ez az arány, mint amit a 4-2 mutat.
Kár, hogy a negyedik példa nem hangzott el, de az első három felfejtése sem egyszerű.
Szerintetek?