Az elmúlt évek tendenciái egyértelműen jelzik, hogy a fogyasztók szeretik, ha egy szolgáltató több szolgáltatást is tud nekik nyújtani, hiszen így a fogyasztónak például kevesebb csekket kell feladnia (különdíjjal), vagy kevesebb átutalást kell elindítani – ráadásul a több szolgáltatást nyújtó cégek általában kedvezményekkel honorálják, ha több szolgáltatásukat is megvesszük.
Ha egy szolgáltatótól több szolgáltatást veszünk igénybe – összecsomagolva (bundled módon, ahogy az alábbi ábrán is szerepel), akkor alighanem a legnagyobb veszély, amivel szembesülhetünk, hogy a későbbiekben nagyon nehéz lesz szolgáltatót váltani – különösen igaz ez akkor, ha az egyes szolgáltatásokat különböző időpontokban rendeltük meg és így azok más-más időpontokig kötnek bennünket.
Forrás: NMHH, 2011-es kutatás
Mindennek ellenére, vagy épp a jelzett előnyök miatt, egyre többen választják/választjuk ezt a megoldást.
Összecsomagolt szolgáltatást ma a legtermészetesebb módon a Magyar Telekom/T-Mobile kínál - tud kínálni -, hiszen nála minden elérhető: hagyományos telefon, tévé, mobil, internet – sőt újabban még energia (gáz, áram) is.
Az összecsomagolt szolgáltatások szempontjából a hagyományos vezetékes telefon szerepe egyre csökken, ugyanakkor nagyon fontos elem az internet és persze a tévé. Nem csoda, hogy igen erős ezen a téren (csomagolás) a Telekom melletti két legnagyobb televíziós szolgáltató, a UPC és a Digi is. Náluk telefon-tévé-internet érhető el, de immár mindkét szolgáltatónál - ahogy több kisebb kábeltévés cégnél is - megjelent a palettán a virtuális mobilnet szolgáltatás is.
Ráadásul a UPC nem titkolt célja, hogy belátható időn belül teljes virtuális mobilszolgáltatást nyújtson, az ne "csupán" mobilnetet, hanem hangot is.
Igazából az Invitelnél is a mobil hibádzik, hiszen telefon, tévé, internet nála is van – virtuális mobilnetes kiegészítéssel. Ugyanakkor a negyedik mobil – Invitel konzorcium terveiről szóló (részben cáfolt, részben megerősített) hírek alapján, amennyiben ez összejön, az Invitel felfejlődhet a Telekom mellé a négy alapszolgáltatást egyben kínálva. Egyébiránt az Invitel is kínál virtuális mobilinternet szolgáltatást, de a honlap tüzetes böngészése után sem derült ki, hogy az "összecsomagolt" pakkon kívül mennyiért adják és milyen feltételekkel. Már amennyiben, adják külön is.
Mindezt azért is sajnáljuk, mert az alábbi tábklázatban megpróbáltuk összefoglalni, hol mennyibe kerül 1-2-3-4... stb GB mobilinternetezés - a tarifákat a vállalandó hűségperiódus alapján csoportosítottuk, nem mindegy ugyanis, hogy egy szolgáltatás mekkora (meddig tartó) elköteleződéssel veszünk meg, különösen, ha arra számítunk, hogy a verseny csak élesebb lehet a következőkben...
A teljes táblázat megtekintéséhez kattintson ide (PDF). (A táblázatot vasárnap este olvasói észrevétel alapján frissítettük.)
Megjegyzés: a táblázat nem teljes körű, csak az 1GB-os, vagy annál adatforgalmú csomagokat mutatja, néhány, de nyilván nem minden, fontos szemponttal együtt.
A virtuális szolgáltatók a következő hálózatokon szolgáltatnak:
- Digi - Telenor,
- UPC -Vodafone,
- Tarr - Telenor,
- Vidanet - T-Mobile.