A közelmúltban a Magyar Telekom és a Telenor is egészségügyi, úgy nevezett m-health szolgáltatásokat mutatott be.
A témához illusztrációt keresve bukkantam a radiológia.blog írására, a mobil-ultrahangról.
A Washington Egyetem (St. Louis) mérnökei hordozható ultrahangot fejlesztettek ki egy Microsoft Windows Mobile okostelefon és egy ultrahang fej párosításával. Annak ellenére, hogy a képernyő túl kicsi ahhoz, hogy megfelelően diagnosztizálni lehessen, akár úgy is használható, hogy mobil internet technológia segítségével a kép megfelelő nagyságú monitoron is megtekinthető legyen.
Alma, de gyógyszertár
A Magyar Telekom szeptember elején elindított szolgáltatása révén az orvos és a gyógyszerész közérthető formában és a beteg számára megfelelő csatornán keresztül oszthat meg minden olyan információt a betegséggel és a kezeléssel kapcsolatban, amire nincs idő a rendelés vagy gyógyszertári találkozások alkalmával.
Az infókat a PraxisPlatform weboldalán, valamint SMS-ben, email-ben vagy telefonon keresztül kaphatja meg a páciens. A rendszer teljesen interaktív, a betegek bármikor kapcsolatba léphetnek orvosukkal vagy gyógyszerészükkel a PraxisPlatformon keresztül. Ezen kívül lehetőségük van rögzíteni betegségükkel kapcsolatos élettani adataikat, amelyeket orvosuk vagy gyógyszerészük folyamatosan nyomon követhet a távolból.
A szolgáltatás alapja a pácienseknek ingyenesen igénybe vehető PraxisPlatform beteginformációs rendszer, amelyet a Magyar Telekom és a Praxis Platform Kft. közösen fejlesztett ki, és amelyhez szeptembertől már nem csak a szakorvosokon, háziorvosokon keresztül csatlakozhatnak az érdeklődők, hanem az Alma Patikákban is.
A PraxisPlatform rendszert 2010-ben kezdték el fejleszteni, a szolgáltatás 2011 őszén vált elérhetővé a páciensek és az orvosok számára. A rendszerhez eddig 3400 orvos csatlakozott.
A páciensek a szolgáltatást ingyen vehetik igénybe, azonban az információs rendszerben megjelenő tartalmakért fizetnek a gyógyszergyárak és egyéb tartalomgazdák, az ebből származó éves bevétel százmillió forintos nagyságrendű. (forrás Bitport)
A fonendoszkóp óta az okostelefon a legnépszerűbb orvosi eszköz
A Telenor 480 darab Medistance vérnyomás- és vércukorszint-mérő eszközt bocsátott a kórházak rendelkezésére egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében zajló projekt keretében, amelyekkel már 50 ezer mérést végeztek. A folyamatban öt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kórház vesz részt és a cél, hogy az orvosok hatékonyabban tudják kezelni a vidéken élő szív- és cukorbeteg pácienseiket.
A Telenor közelmúltban tartott Jövőkutató Szimpóziumán Galántai Zoltán jövőkutató, Rab Árpád információstársadalom-kutató és dr. Meskó Bertalan orvosi blogger az egészségügy jövőjét vitatták meg. Mindhárman egyetértettek Christopher Laskával, a Telenor Magyarország vezérigazgatójával abban, hogy a fonendoszkóp óta az okostelefon a legnépszerűbb orvosi eszköz.
A szimpóziumon bemutatták, hogy a szakértők szerint hogyan alakítja át az internet és a mobiltechnológia az egészségügyi elvárásokat és gyakorlatot. Egyben ismertették a Boston Consulting Group (BCG) által a Telenor csoporttal közösen készített tanulmányt a az m-egészségügyi (mHealth) megoldások potenciális hatásáról. Ebből kiderül például, hogyan takaríthat meg Norvégia 1,5 milliárd eurót az idősgondozásban távfigyelő megoldások segítségével, vagy miként csökkentheti Magyarország 40 ezerrel a kórházban töltött éjszakák számát bizonyos betegek távkezelésével.
A tanulmány a norvég, dán, svéd, magyar, szerb, montenegrói, thaiföldi, malajziai, orosz, bangladesi, pakisztáni és indiai egészségügy helyzetével foglalkozik. Mindegyik piacon bemutatja, milyen megoldások alkalmazását teszi lehetővé az egészségügyben a mobil kommunikáció.
Magyarországon 2025-re várhatóan 47 százalékkal növekednek az egészségügyi kiadások. A mobiltechnológiával segített otthoni monitorozással az idősek hosszabb ideig élhetnek saját otthonukban, ami csökkenti a gondozási létesítményekre nehezedő terhelést. A távfigyelés eszközt ad az idősek kezébe, hogy megőrizhessék függetlenségüket és emberi méltóságukat, fogalmaz a kutatás.