Nem kell megijedni a címben feltett kérdéstől - az alábbi poszt éppen azoknak próbál segíteni, akiket már a CPU kifejezés hallatán is kiráz a hideg... Új (netán használt) laptop vagy PC vásárlásakor az embert leginkább a processzorok (más néven: CPU-k) elnevezése (mi is az?) és óriási választéka ejti zavarba. Aki magától el tud igazodni a CPU-k világában, ne is olvassa tovább...
Távközlésről - közérthetően
2013.01.29. 11:00
Hogyan válasszunk CPU-t?
Címkék: laptop lexikon Intel AMD
A két nagy gyártó (az Intel és az AMD) mintha kifejezetten törekedne rá, hogy a típusszámokból véletlenül se lehessen semmire sem következtetni - igaz, a nem-szakértő felhasználó már a processzor-családok között is eltéved.
Ne szégyenkezzünk emiatt, annyi új, vagy kevésbé új processzor van forgalomban, hogy az adatokat, neveket lehetetlen és felesleges is folyamatosan követni.
Segítség 1:
A http://www.cpubenchmark.net oldal, ami az utóbbi 10-12 év processzorainak, bő 1600 elemnek a sebességtesztjeit tartalmazza.
Ezen az oldalon egyszerűen megkereshetjük az épp nézegetett gép processzorát és a legfontosabb paramétereit, de megnézhetjük azt is mit tudnak (és mennyiért) az épp kapható legjobbak, így már nem is olyan nehéz az összehasonlítás sem.
A csúcskategória élmezőnye január 28-án. Az árak dollárban, de viszonyításnak az sem rossz
Segítség 2:
A további eligazodásban egy - szintén angol nyelvű - oldal nyújthat segítséget.
A www.cpuboss.com oldal óriási mennyiségű adatot tárol a processzorokról, de ami ennél fontosabb: segít az adatok értelmezésében is.
Az ínyencek megtalálhatják az adott pillanatban számukra legjobb processzort. A legfontosabb szempontok szerinti listák egy kattintással elérhetők az oldalról, de ha valakinek ez nem elég, közel 80 kritérium szerint maga is sorba rendezheti a CPU-kat.
Többnyire azonban nem így veszünk számítógépet. Fontosabb, hogy a két-három szóba kerülő modell közül tudjunk választani.
Példaként a fenti két éllovas összehasonlítása; The winner is...
Erre szolgál a CPU összehasonlító rovat, ahol a keresett procik kiválasztása után egyetlen pillantással áttekinthetjük a leglényegesebb eltéréseket két processzor között, aztán persze belemehetünk a részletekbe is. Sőt, az érdeklődőbbek a kiválasztott CPU-ról szóló tesztek linkjeit is végigböngészhetik.
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://telefonkozpont.blog.hu/api/trackback/id/tr35049516
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.