Aki okostelefonnal fényképez, általában sokat kattint, aztán az eredmény vagy jó lesz, vagy nem.a rossz képeket törölhetjük, vagy akár picit kozmetikázhatjuk. A "tudás" egy része sok telefonban magában is ott van, de pár ügyes alkalmazással mi is "csodákra" lehetünk képesek. Az alkalmazások remekül működnek laptopon is, így a poszt azoknak is szól, akik nem rendelkeznek okostelefonnal.
A fényképek elkészítése a profi fotósoknál sem ér véget az exponálógomb lenyomásával. Először a képeik közül kiválogatják a legjobbakat, a többit átadják az örök enyészetnek (ez gyakran a képek 90-95%-ának eldobását jelenti.) Aztán nekilátnak, hogy a fotóból utómunka segítségével kihozzák a legjobbat.
Az utómunka olyan, mint a hölgyeknek a smink: finoman, óvatosan kezelve kiemeli a természetes szépséget; durván alkalmazva viszont akár visszataszító, elborzasztó is lehet...s akkor most a híres photoshop balesetekről nem is szólunk.
Az alábbiakban két kiváló – és ingyenes - utómunka alkalmazást mutatunk be. Amiben hasonlítanak: könnyen, gyorsan megtanulhatóak, jól használhatóak és mindkettő híres gyártó nevéhez fűződik.
A Pixlr Express-t az Autodesk fejleszti. Az Autodesk legismertebb terméke az AutoCad, a legelterjedtebb mérnöki tervező program, míg a cég egyéb alkalmazásain (Maya-n, a Softimage-n és a 3ds-n) készülnek a mozifilmek számítógép-animációs effektjei.
A Snapseed alkotója a Nik Software főként a fotósok körében ismert, Photoshop plugin-jait a legjobbak között tartják számon. (Ezt a Google is észrevette, és tavaly szeptemberben felvásárolta a szoftverfejlesztőt.)
A két szoftver épp ellentétes irányból közelíti a feladatot. A Pixlr Express inkább a kísérletező kedvű "újoncok", a Snapseed pedig az utómunkában gyakorlottabb fotósok keze alá dolgozik.
Snapseed a telefonon.Az ügyes súgó a képernyőn segít az eligazodásban, a funkciók megismerésében. (A ?-re kattintva)
A Pixlr Express segítségével előre gyártott effekteket húzhatunk rá a fotóra. Ugyanezzel a módszerrel él a népszerű Instagram fotó-megosztó is, csak a Pixlr Express sokkal-sokkal nagyobb választékot kínál: 600-nál is több effekt közül választhatunk.
Természetesen ha feljavítottuk a képet (bármelyik most bemutatott alkalmazással), akkor semmi nem gátolhatja meg, hogy az Instagramon megosszuk. Nem kétséges, sokan alkalmazzák is ezt a megoldást.
A hatást tovább fokozhatjuk azzal, hogy különleges hatású rétegeket tehetünk a képekhez. Ezek egy része a hagyományos fényképezésben is megszokott, mint a vignettálás (a képszélek sötétítését-világosítása), papír-mintázat, vagy az átmenetes szűrő; mások "modernebbek", mint a tűzijáték, füst, neon- és fény-jelek. Végül keretet is tehettünk a kép köré. Itt is számtalan lehetőség közül választhatunk az égett széltől a film-kockán át a lekerekített sarkokig. Sőt, nem kell megállnunk az előre beállított értékeknél, az egyes hatások erőssége is változtatható.
A Snapseed a kép fotográfiai paramétereinek finomhangolásával dolgozik. Rendkívül intuitív (bár néhány percnyi tanulást igénylő) felhasználói felületén külön-külön állíthatók azok a változók, amiket a Photoshop-ban, a Lightroom-ban vagy épp az Aperture-ban megszoktak a fotósok: a kontraszt, a világosság, a szaturáció, a fehéregyensúly, élesítés, zajszűrés és a többiek. A NIK szoftvereinek erőssége a "szelektív módosítás", amikor csak a kép bizonyos részeit manipuláljuk, például egy túl világosra sikerült foltot teszünk kicsit sötétebbé.
Snapseed után (fent), Snapseed előtt (lent)
Persze mindkét szoftver átnyúlik a másik területére: a Pixlr Express "Adjust" menüjében megtaláljuk a fotós paramétereket, a Snapseedben pedig számos előre beállított effekt várja a felhasználót. Ha nem ismernénk a másik szoftvert, akár azt is mondhatnánk ezekre az átnyúló funkciókra, hogy nagyon jók.
Az eredeti kép...:
Pixlr vintázs verzió:
Pixlr kreatív verzió:
Snapseed - "eltúlzott" verzió:
A programok letölthetőek a Play-ből a következő linkeken: Pixlr Express, Snapseed, illetve Instagram.
Ha az alkalmazások megtetszenek, de túl kicsinek/gyengének bizonyul az Androidos kütyü, akkor belehet őket vetni PC-n, laptopon is. A Pixlr Express online változata ingyenes (http://pixlr.com/express), a Snapseed letölthető, de 20 dollárba kerül (http://www.snapseed.com).
A két fenti kép összemixelve a pixlr online-nal:
Jó szórakozást mindenkinek!
Ha érdekelnek a Telefonközpont írásai, csatlakozz hozzánk a Facebookon is, hogy ne maradj le egy hírről sem.
Az anyagokat lájkolni, megosztani, kommentálni - ér!