Tegnap sikerült egyéb elfoglaltságok miatt lemaradni a Vodafone 30 milliós GVH bírságáról – mondhatni kicsit drága volt az autóversenyzés – meg arról is, hogy van aki szerint 200 millió euróért megvenné az állam a céget tokkal, vonóval. Most ez utóbbival foglalkozunk egy picit.
A Vodafone megvételéről az elmúlt napokban számos cikk jelent meg. Ezekben sok logikus érv is elhangzott. Kár, hogy ezeket senki nem erősítette meg, sem a vevő, sem az eladó részéről.
Maga a Vodafone persze vehemensen cáfolt minden hírt – de ettől még azok igazak is lehetnek.
200 millió euró – tengernyi pénz. Nekem egy életre elég lenne és még maradna is belőle….
200 millió euró – nem sok pénz, Messi kivásárlási ára például néhány évvel ezelőtt 250 millió euró volt. C.Ronaldó esetében pedig 1 milliárd eurót is lehetett olvasni…
A Portfolio.hu tegnapi kommentárja szerint:
Első ránézésre a 200 millió euró, vagyis nagyjából 60 milliárd forint kevésnek tűnik egy modern hálózattal rendelkező, mintegy 2,5 milliós ügyfélbázissal rendelkező távközlési vállalatért, hiszen korábbi becslések alapján akár több mint 100 milliárd forintba is kerülhet egy új, országos hálózat felhúzása, nem beszélve az ügyfélakvizíció költségeiről.
Viszonyításul persze nézhetjük a Vodafone csoport számait is. A group árbevétele 2012 negyedik negyedévében közel 11,4 milliárd euró volt…. (ami csak úgy hevenyészve átszámolva mintegy 3400 milliárd Ft) és ebből több mint 4,8 milliárd euró származott a „mi régiónból”, vagyis a cég jelentése szerint Észak és Közép Európából. Itt a Vodafone-nak összesen 94 millió ügyfele van, ebből bő 2,6 millió Magyarországon.
Ettől függetlenül tény, hogy a Vodafone az elmúlt években veszteséges volt Magyarországon.
A tavaly májusi hírek szerint a 2012 márciusában zárult üzleti évben 124 milliárd Ft-os árbevétel mellett a cég 8,46 milliárd Ft-os veszteséget el, jórészt az abban a 12 hónapban bevételarányosan fizetendő távközlési különadónak köszönhetően, amely mintegy 7,14 milliárd forintos egyszeri kiadást jelentett a szolgáltatónak. Emellett, vagy ennek ellenére az üzleti évben a cég kb 18 milliárd forintot fordított hálózatmodernizációra és a több mint 15 milliárd Ft-ot fizetett a 2011 elején az NMHH – nemrégiben érvénytelenített tenderén – elnyert 2 MHz-nyi frekvenciablokk használati jogáért. (forrás: HWSW)
A Vodafone 1999 óta van jelen Magyarországon s ez idő alatt nyilvánvalóan a 2011-12-es beruházási összeg sokszorosát költötte el hálózata kiépítésére, fejlesztésére, működtetésére...
A cég a további milliárdokat (1999-ben 48,5 milliárdot, 2004-ben 15,5 milliárdot) fizetett a frekvenciahasználati jogokért, melyek egy része jövőre kétségtelenül lejár. A hosszabbításért pedig nyilván újabb sok-milliárdot gyűjthet be az állam, azt az egy esetet leszámítva, ha megveszi a céget. Ekkor neki kellene a frekvenciáért fizetni, ami nem tűnik egy nagy bulinak... Még akkor sem, ha magának fizeti.
Amint a régi vicc is mondta, ha ketten fizetünk egymásnak egy, egy százast, lesz ugyan 200 forint forgalmunk, de nem keresünk a bolton egy vasat sem.
Ha ettől el is tekintünk, egy normálisan működő mobilszolgáltatót kivásárolni egészben (vagy legalább a meghatározó részét) 200 millió euró/60 milliárd Ft-os ajánlattal…. Nem tűnik életszerűnek, reálisnak, erősnek.
Ha életszerűnek talán nem is mondható, azért sokak figyelmét felkeltette a hír. Immár megszólalt a politika is:
Az MSZP határozott választ vár a kormánytól, igaz-e, hogy tulajdonszerzést tervez a Vodafone-ban. Józsa István, a párt országgyűlési frakciójának helyettes vezetője erről szóló közleményét csütörtökön juttatta el az MTI-hez. A képviselő ebben beszámol arról, hogy a sajtóhírek szerint az Orbán-kormány kétszázmillió euróért, nagyjából hatvanmilliárd forintért vásárolná meg a Vodafone magyarországi vállalatát, illetve meghatározó részét.
A politikus tudatta: felfoghatatlannak és értelmetlenségnek tartja mindezt és arra is kíváncsi, hogy a miniszterelnök "saját hatáskörben ilyen felelőtlen", vagy új gazdasági miniszterét is bevonja "a kormányzati hazárdjátékba".
"Most, mikor azt sem tudjuk, hány milliárd adóforintunkba került az MVM-mel elbukott negyedik mobiltenderes kaland, vagy amikor az E.ON vásárlásra költenének horribilis állami pénzeket, még tovább feszítené a Matolcsy-megszorításokkal amúgy is megnyomorított költségvetést a kormány" - olvasható a közleményben.
Mindeközben a piacon jócskán terjednek olyan hírek is, hogy ha van is állami felvásárlási szándék, talán nem is a Vodafone célpont.
Pedig ha úgy nézzük, akár még logika is lehet a vélt kormányzati szándék mögött, hisz egyelőre elbukott a negyedik szolgáltató, a Vodafone a 3. (mondjuk a legkisebb) a három szolgáltató között, és jövőre a frekvenciacsomagjai egy része is lejár. Ráadásul maga a Vodafone sem szeret harmadik lenni egyetlen piacon sem…
De van a történetnek más olvasata is. Nem kevés helyről hallottuk már azt a vélekedést, hogy a történet a figyelem elterelés része és a célpont egészen más.
Ha meg lehet venni az E.ON és a Mol egy részét, akkor miért kellene a mobilos piacon pont a harmadikba szállni be, s a dobogó aljáról próbálni az élre törni? Miért ne álmodhatnánk ennél nagyobbat? Bátran csapjunk bele a lecsóba és vegyük meg (mi, az állam) az elsőt, a legnagyobbat – vagy legalább szálljunk bele inkább abba…úgyis benne van a német állam is.
Vagy ez túlzás? Akkor szálljunk be egy kisebb és nyilván olcsóbb, de meghatározó távközlési cégbe, úgyis napokon belül jön a digitális átállás, az analóg frekvenciák lekapcsolása… És így tovább.
Izgalmas, olvasmányos hetek elé nézünk.