Egyre többet netezünk, ha lehet wifin, szinte bárhol - kicsit leegyszerűsítve, ez olvasható ki a GfK Hungária Digital Connected Consumer felméréséből.
8 óra munka, 8 óra szórakozás, 8 óra pihenés...
A kutatás szerint a magyarországi 18-49 évesek napi átlagban 2011-ben 201-, 2012-ben 207-, 2013 első negyedévében pedig már 209 percet (majdnem 3,5 órát) töltöttek a neten.
Hol?
2011-ben a neten töltött idő 3%-ában használtunk/ak okostelefont - ami ha jól számol mintegy 6 perc -, míg 2013 első negyedévében már 23 percet. A hordozható eszközök is növelik részesedésüket - a pc kárára -, hiszen tableten, laptopon, netbookon 2011-ben napi 47 percet, 2012-ben 71 percet, 2013 első három hónapjában már napi 76 percet netezünk.
Bocsánat a neteztünk kifejezésért, most jövök rá, nem is vagyok része a korcsoportnak.
Min?
A felmérés szerint a "mobiltelefonon internetezéskor tízből négyen ha csak lehet, előnyben részesítik a wifi kapcsolatot, további 21 százalékuk pedig túlnyomórészt wifin keresztül csatlakozik a netre”, míg a mindig, illetve túlnyomórészt mobilhálózaton keresztül netezők aránya stabilan 28%-os.
Mikor - 2?
Az adatok alapján a mobilinternetet használók jellemzően a más egyéb módon nehezen hasznosítható időt töltik ki mobileszközön való böngészéssel. Tízből hat válaszadó nyilatkozott úgy, hogy utazáskor, illetve várakozással töltött idejében használ mobileszközt. A megkérdezettek 57 százaléka akkor folyamodik a mobiltelefonja, vagy más mobileszköze használatához, ha nem akarja bekapcsolni a számítógépét, tízből négyen pedig akkor, ha sürgősen van szükségük valamilyen információra.
Hol-2?
A közlemény szerint ágyban fekve reggel és esti lefekvéskor az internetezők 44 százaléka böngész a neten ilyen készülékeken keresztül, 35 százalék az iskolában vagy munkahelyén tesz így. Érdekes*, hogy a válaszadók 28 százaléka tévénézés közben, 23 százalék pedig otthoni tevékenységeinek végzése (főzés, pihenés) közepette netezik vezeték nélküli készülékén.
Mit?
A mobileszközökön végzett tevékenységek sorában kiemelkedő szerepe van a térképalkalmazások használatának: minden harmadik nethasználó szokott ilyet betölteni. Jellemző a közösségi oldalak látogatása, fórumokra való visszajelzés, a mobiltelefonálást részben költséghatékonyan kiváltó chatelés, de az online telefonálók arányában is ugrásszerű növekedés következett be a 2012. évi 9 százalékról idén 23 százalékra.
Érdekes*
Mivel az előző két nap jelentős részét a Média Hungary 2013 konferencián töltöttem, több olyan beszélgetésbe is belehallgathattam, amelyen így, vagy úgy a tévézés és a netezés kapcsolatát boncolgatták a résztvevők. Az egyik tanulság, hogy egyre többen, főleg úgy 30 alatt a tévézés közben is neteznek, vagyis "aktívan" tévéznek. Megosztanak, kommentálnak, nyilván valamelyest összefüggésben azzal, ami megy a tévében. Megint mások egyre többet tévéznek a neten, vagyis közvetve/közvetlenül a neten elérhető tartalmakat néznek - legyenek ezek "klasszikus" televíziós weboldalakon, "független" műsorkészítők felületein, vagy persze youtube-on, esetleg más csatornákon.
Mit - 3?
Néhány napja a Telefonközpont Facebook csatornáján és is azt kérdeztem, hogy "ti" szoktatok-e a neten tévézni - s nem meglepő módon a nagy többség azt válaszolta, hogy igen. A legtöbben a YouTube-ra voksoltak, mások pedig (nem kevesen) azt mondták, hogy leginkább BL meccseket néznek online (mivel máshogy nem férnek hozzá).