Televíziós „mini-sorozatunk” negyedik részében azt tekintjük át, hogyan tévézhetünk vezetékes szolgáltatások igénybevételével.
Amennyiben valamelyik vezetékes tévézési módot akarjuk választani, igen sok szolgáltató ajánlatait nézhetjük át, ám nagy valószínűséggel arra fogunk jutni, lakóhelyünkön csak egy kábeltelevíziós szolgáltató működik. Jó esetben azonban van "itt" IPTV szolgáltatás is, így a vezetékes választási lehetőségek száma máris megduplázódhat. A vezeték nélkülieket is figyelembe véve pedig akár többszöröződhet is.
A legnagyobb vezetékes szolgáltatók, ahogy az ábra is mutatja a UPC, a Digi és a T-Home. A negyedik legnagyobb "Egyéb szolgáltatók" elnevezésű kör-cikk pedig arra utal, hogy ma Magyarországon nagyon sok kábeltévé szolgáltató működik - és a legnagyobb 10 a piac mintegy 83 százalékát látja el.
Kábeltelevízió
Kábeltelevíziós hálózatok kezdetben mind analógok voltak, az utóbbi években megjelent digitális szolgáltatások jelenleg jobbára együtt élnek az analóg szolgáltatásokkal. A digitalizáció itt nem előírás, hanem a szükségszerűség; a szolgáltatók és a fogyasztók közös érdeke.
A szolgáltatónak jó a többletszolgáltatások és a nagyobb kínálat lehetősége miatt. Mindez előnyös a fogyasztónak is, feltéve, ha nem kell érte sokkal többet fizetni, illetve ha nem úgy érzi, hogy valamit az akarata ellenére gyömöszölnek le a torkán. Néha valóban így tűnik, de azért alapvetően mégis tény, hogy hosszú távon mindenkinek az az érdeke, hogy a kábeltévé is digitális legyen, alkalmas többlet szolgáltatásokra, telefonálásra, netezésre és persze legyen például online videotéka, megállítható, rögzíthető, időben csúsztatható adás, vagy például lehessen választani, hogy az eredeti nyelven, vagy szinkronnal - netán felirattal akarjuk nézni a filmet.
feltéve, ha nem kell érte sokkal többet fizetni... a hatósági adatok szerint a különbség mintegy 25%-os
Az analóg előnye:
- több tévé között is megosztható, olcsóbb, régi tévéken jobbnak látszik a minősége
Az analóg hátránya:
- a korszerű tévéken a képminőség gyenge,
- nincsenek kiegészítő szolgáltatások,
- a csatorna választék lassan, de biztosan szűkül
A digitális előnye:
- sok szolgáltató nyújtja – így van árverseny a piacon, azaz van esély a további „jóárasodásásra”
- egyre nagyobb lefedettség
- gazdagabb csatorna kínálat
- a set-top-box lévén lehet megállítható, felvehető, visszatekerhető élő adás (szolgáltatótól, szolgáltatástól függően)
- lehetőség a nagy sebességű, igazán szélessávú internetre, illetve a telefonszolgáltatásra
A digitális hátránya:
- ahogy szinte minden digitális tévézéshez, ehhez is kell set-top-box – a set-top-box pedig egyebek mellett többlet energia felvétellel jár
- -a set-top-box-szal, nem, vagy csak korlátozottan működnek a korábban megvett videók, DVD-felvevők
- ha második tévén is tévézni akarunk, általában többletköltségek merülhetnek fel, a több tévé közötti megosztáshoz többletszolgáltatás előfizetésére lehet szükség
IPTV
Internet-protokol alapú - természetesen digitális - televíziózás. A jelek a telefon vonalon, avagy jobb esetben Az FTTx kapcsolaton, vagyis az adott épületig, lakásig kihúzott optikai szálon érkeznek. a fogyasztó szempontjából tulajdonképpen nincs sok különbség, hogy a telefon, vagy tévé "zsinórján" jön (jöhet) be a lakásba a kép, a hang és az adat (azaz a TV, a telefon és az internet). A digitális kábeltévé és az IPTV alapvetően különböző technológiára épül, jó minőségű szolgáltatások esetében a fogyasztó nem igazán érzékel különbséget.
Az IPTV tudásra hasonló képességekkel bír, mint a digitális kábeltévé és a két technológia előnyei és hátrányai is közel azonosak.
Az IPTV és a kábeltévé közötti választás egyik legfontosabb kérdése tehát az, hogy melyik szolgáltatás érhető el a lakóhelyünkön. Ha van jó minőségi telefon és kábel hálózat is, akkor jó helyzetben vagyunk, hiszen van igazi választási lehetőségünk. Ekkor azt kell (lehet) mérlegelni, hogy melyik opcióval járunk jobban. (Ár, választék, kedvezmények, stb.)
Ha csak az egyik szolgáltatás adott, de egyben akarunk telefont, internetet és tévét, akkor nincs sok választásunk. Ha nem ragaszkodunk a „mindent egyben” megoldáshoz, akkor viszont több lehetőség van, hiszen választhatunk vezeték nélküli szolgáltatást is.
A felsorolt előnyök és hátrányok szubjektívek, ami valakinek hátrány, az másnak előny is lehet, így például van, aki annak örül, ha kevés csatorna jut el a tévéjéig.
A sorozat következő részének témája: tévézés a mobilon, tévézés a neten - digitális adások rögzítése.